Celníci zaznamenali nadlimitní přepravu cigaret v České republice

Zdroj: Celní správa pro Pardubický kraj

PARDUBICKÝ KRAJ – Nejčastějším záchytem mobilních hlídek pardubických celníků se stala nadlimitní přeprava tabákových výrobků a cigaret. Celkem třicet šest porušení za první čtvrtletí tohoto roku zjistili v oblasti dovozu tabákových výrobků ze zemí Evropské unie.

Přeshraniční doprava tabákových výrobků a cigaret se stala běžnou součástí nákupů v okolních státech. „Kontrolovaní mají ve většině případů povědomí, že si mohou přivézt jen určité množství cigaret,“ řekla mluvčí Celní správy Pardubického kraje Ludmila Říhová Zezulová. Hlídky se ale i nadále setkávají s tím, kdy za limit lidé považují pět a více kartonů cigaret na osobu a stává se i to, že je rozdělují na rodinné příslušníky nebo nezletilé děti, které ani nejsou v té době v autě přítomni.

Ze zemí Evropské unie si fyzické osoby mohou přivézt pro svoji spotřebu osm set kusů cigaret, čtyři sta kusů cigarillos nebo doutníků o váze nejvíce tři gramy za kus. Potom dvě stě kusů cigarillos nebo doutníků, které váží více než tři gramy za kus, kilo tabáku ke kouření a zahřívané tabákové výrobky v množství dvě stě padesát gramů. V době kontroly celníků ve vozidle je stanovený limit dán na jednu zletilou osobu, která je přítomna.