Unikátní projekt: řeku Labe nad cyklostezkou v Pardubicích překlene nejdelší zavěšený most v Čechách

Zdroj: Město Pardubice

PARDUBICE – Minulý týden proběhl výsuv dalšího segmentu nejdelšího zavěšeného mostu v České republice. Je to jedna z dalších zásadních etap v rámci stavby severovýchodního obchvatu.

U výsuvu mostu je použita speciální technologie, kdy se železobetonová nosná konstrukce mostu vyrábí přímo na místě ve výrobně a potom se díky hydraulickým lisům vysune přes řeku Labe. V Labi jsou umístěny dva podpěrné prvky, zatímco most je ještě od druhého břehu vzdálený. „Provádíme výsuv mostu, z pravého břehu Labe na levý. takových výsuvů bude celkem osm. Nyní je to pátý výsuv v řadě, takže budeme za polovinou délky mostu. Zhruba v červnu bychom se měli překlenout na druhou stranu,“ řekl Petr Škoda z firmy Doprastav a.s. Výsun mostu probíhá rychlostí půl metru za patnáct vteřin v jednom taktu a pokaždé se vysouvá patnáct metrů speciální hydraulikou z výrobny.

Most s rozpětím sto dvacet dva metrů nyní překlenul slepé rameno řeky a dalších sto třicet pět metrů překoná cyklostezku a samotné Labe. Cyklostezka bude fungovat stále, ale při výsuvu mostu je možné, že procházející lidé nebo cyklisté budou kvůli bezpečnosti požádáni, aby pár minut vyčkali. Cílem je udržet plynulý provoz na cyklostezce i na vodě. Důraz je kladen na estetický vzhled a design mostu. Ten je stavěný metodou vysouvání a je prvním svého druhu.