V prostorách Bělobranského náměstí uvidíte soubor dokumentů a fotografií na téma 1. světové války

Zdroj: Krajský úřad Pardubice

PARDUBICKÝ KRAJ – Výstava na téma první světové války, kdy sbírku fotek a dokumentů shromáždil František Steklý, můžete vidět až do konce dubna. Na Bělobranském náměstí je k vystavena vždy v pondělí a ve středu.

Celá výstava dává návštěvníkům nahlédnout do dobové literatury, fotografií, ale i do dobové korespondence lékaře Rudolfa Průchy z Bohdanče, kterou vedl se svoji ženou během válečného působení po Evropě. „Pan inženýr Steklý navštívil za uplynulých dvacet let řadu bojišť první světové války,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek. Korespondence byla využita v podobě představení herců Východočeského divadla v Automatických mlýnech.

V rodině pana Steklého byli dva legionáři a po odchodu do důchodu v roce 2002 se tomuto tématu začal plně věnovat. „Začal jsem bádat v archivech, dávat dohromady různé zdroje informací a také jsem začal cestovat po místech, kde Češi bojovali a mnohdy také umírali,“ prozradil František Steklý. Ten během vernisáže výstavy oslavil také své pětaosmdesáté narozeniny.