Výběry z bankomatu se mohou prodražit doma i v cizině. Na co si dát pozor

Zdroj: pxhere.com

Blíží se léto a s ním doba cestování, a to nejen po zákoutích naší země, ale také v zahraničí. A tak místo svého ověřeného bankomatu často zamíříme k bankomatu, který máme v dané destinaci nejblíže po ruce. Pak nás ovšem může čekat nemilé překvapení v podobě poměrně vysokých poplatků za výběr či jiné služby. Kdy je očekávat a jak se jim vyhnout?

Výběry zdarma

Ideální situace je, když za výběr nic neplatíme. Zpravidla je to tehdy, když vybíráme v ČR z bankomatu své banky. Přibývá bank, které výběry zdarma rozšiřují také na bankomaty ostatních bank. Zde je potřeba znát konkrétní podmínky naší banky. Zjistíme si typ účtu, který máme, a poplatky najdeme v příslušnému sazebníku. Mnohdy je však jednodušší zavolat na infolinku. Například MONETA Money Bank u běžného účtu Tom Plus nabízí výběry v hotovosti ve všech bankomatech v ČR i v zahraničí zdarma, zatímco u běžného účtu Tom (jedná se o starší produkt, který je však stále velmi rozšířený a který si můžeme zdarma změnit na novější verzi TOM Plus) lze bez poplatku vybírat pouze z bankomatů MONETY a jen několika málo dalších bank.

Některé banky nabízejí výběry zdarma při splnění určitých podmínek. Například mBank uvádí, že nad částku 1 500 Kč má výběry ze všech bankomatů na světě bez poplatku.

Výběry s poplatkem

Zejména v zahraničí je potřeba být obezřetný. Se zpoplatněním výběru z bankomatu se můžeme setkat velmi často, a to dokonce i tehdy, když naše banka uvádí, že jej máme zdarma. (Může se jednat klidně i o poplatky nad 200 Kč.) Banka skutečně nelže, nicméně poplatek si zde zaúčtuje provozovatel zahraničního bankomatu, který pozná, že se jedná o kartu vydanou v jiné zemi. Naštěstí by se nám na bankomatu měla vždy o tomto poplatku zobrazit informace. Můžeme se tak včas rozhodnout, jestli si peníze skutečně vybereme, nebo se vydáme hledat jiný, výhodnější bankomat.

Zrádné zobrazení zůstatku

Mnoho lidí je překvapeno, že k výběru, který měli normálně zdarma, najednou přibyl třeba padesátikorunový poplatek. Důvodem je mnohdy skutečnost, že si zadali službu zobrazit či vytisknout zůstatek. Ta bývá často zpoplatněna. Problém je v tom, že bankomat na tento poplatek mnohdy neupozorní. Někdy bývá dokonce účtován i tehdy, když výběr zrušíme. Bez této služby se však v pohodě obejdeme, protože zůstatek si zobrazíme zdarma a rychle ve svém mobilním, případně internetovém, bankovnictví.

Pozor na dynamickou konverzi

Služba označovaná jako DCC (Dynamic Currency Conversion) nás bude provázet při platbě kartou či při výběru z bankomatu v zahraničí. Dává nám možnost vybrat si, zdali budeme platit v měně dané země, či ve své domácí měně. Pro nás je samozřejmě přehlednější zvolit českou korunu, protože hned víme, kolik jsme utratili. A v tom je právě háček. Většinou se nám tato transakce prodraží, zejména pokud se jedná o větší částky. Převod měny se neuskuteční podle kurzu naší banky, ale určí si jej provozovatel terminálu, a bude pro nás mnohem méně výhodný. Proto je vždy dobré volit platbu v měně dané zahraniční země. Kurz se nám pak přepočte podle sazebníku naší banky.

Jak zbytečně neplatit

Aby se výběr z bankomatu nestal při cestování noční můrou, existuje poměrně jednoduchá rada. Stačí si ve svém mobilním či internetovém bankovnictví deaktivovat (resp. zamítnout) služby Platby s převodem měny (DCC) a Bankomaty s poplatkem. Tuto možnost zpravidla najdeme v sekci debetní karty. Pokud k výběru hotovosti z bankomatu používáme kreditní nebo úvěrovou kartu, platí u nich většinou trochu jiná pravidla. Je tedy dobré se s nimi seznámit.