ČESKO – Platy ve veřejné sféře stejně jako platy ve školství se dostávají na přetřes prakticky stále. Poté, co vláda zmrazila růst platů ve veřejné sféře, hrozily již před prázdninami odbory stávkou. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) pak slíbil, že k navýšení v případě vybraných profesí by mohlo dojít od září, a to v rozmezí od 7 do 10 %. K definitivnímu rozhodnutí ale navzdory slibům zatím nedošlo, odbory by navíc chtěly, aby se přidávalo plošně všem… a také víc.
Finance ve školství? Žádná radost
Učitelé v regionálním školství na všech stupních škol vydělávali v loňském roce v průměru necelých 50 tisíc korun hrubého měsíčně, platy provozních zaměstnanců pak byly přibližně o 20 tisíc nižší. České školy se ale právě kvůli nepříznivému ohodnocení dlouhodobě potýkají především s nedostatkem kuchařů/ek a školníků. Právě jim by mohly platy od září o zmiňovaných 7-10 % skutečně vzrůst. Tento záměr pak po schůzce s prezidentem podpořil i ministr školství Mikuláš Bek (STAN).
Když chybí peníze
Za hlavní příčinu problémů lze pak považovat fakt, že resort školství platí dlouhodobě za podfinancovaný. Letos měl původně hospodařit s 269 mld. Kč, ale kvůli chybějícím prostředkům na úhrady platů provozního personálu vyčlenilo ministerstvo další 4 miliardy navíc. S platy nepedagogů pak vláda pomáhala prostřednictvím krajů dalšími 800 miliony. Pokud by v září došlo skutečně k navýšení platů zmiňovaných školských pracovníků, stalo by to dle odhadů ještě o miliardu více.
Bek by i proto pro příští rok chtěl pro svůj resort o desítky miliard víc – a to nejen na platy, ale i rozšiřování kapacit škol. Míst ve školách je totiž nedostatek a obce na jejich rozšiřování a budování nemají finanční prostředky. I proto tedy Bek projekt výstavby a rozšiřování škol a navyšování jejich kapacit považuje za jednu z rozpočtových priorit pro rok 2025. „Považoval bych za rozumné, abychom hledali cestu kombinace dotačního programu s posílením dlouhodobých zvýhodněných úvěrů,“ shrnul ministr v daném kontextu. Jen na investice do infrastruktury bude údajně školství v příštím roce potřebovat o 7,5 mld. více, na navýšení platů učitelů by mělo (ze zákona) mířit dalších 10 mld. Dalších 6 mld. navíc je vyčleněno pro vysoké školy. Ovšem platy nepedagogických pracovníků, které by hypoteticky mohly vzrůst od září, do této rozvahy zatím zahrnuty nebyly. K těmto rozpočtovým plánům se ale zatím nijak nevyjádřilo ministerstvo financí.
Odbory chtějí víc peněz pro všechny
Ministr práce a sociálních věcí Jurečka navrhnul růst platů vybraných zaměstnanců veřejného sektoru, konkrétně kuchařek, školníků, ale také státních úředníků či kulturních pracovníků o 7-10 % již v červnu. Odbory ale požadují zvýšení minimálně o 10 % pro všechny státní zaměstnance bez výjimky. Jelikož jednání se vlečou a dle odborářů nemají žádný výsledek, odboráři včera vyhlásili stávkovou pohotovost. Jurečka pak uvedl, že rozhodnutí akceptuje a že definitivní verdikt by měl na vládě padnout do konce prázdnin.