ČESKO – Nadváha či přímo obezita je celosvětovým problémem, který se tak samozřejmě týká také české populace. Mnozí se sice nadbytečná kila snaží shodit pomocí pohybu a změny jídelníčku, jiní ale hledají snazší cesty – např. ve formě různých typů léků. Jeden z nich, který však k hubnutí primárně v podstatě ani určen není, nyní dorazil i do Čech. A lékaři již před jeho užitím varují.
Obezita jako problém
Nadváhou nebo obezitou trpí více než 60 % českých obyvatel. Není tedy divu, že mnozí se snaží zhubnout i za pomoci léků. Tato praxe rozhodně není nijak nová. V minulosti lidé k hubnutí užívali např. amfetaminy, barbituráty či projímadla. Bohužel některé z těchto „hubnoucích metod“ musely být dokonce zakázány, když vedly i k několika úmrtím. Jednoduše řešeno, spoléhat na to, že štíhlou postavu lze získat díky zázračné pilulce, se může ošklivě vymstít. I tak jsou ale tyto „lékové cesty“ mezi hubnoucí populací velmi populární – a zájem o ně zvyšují i celebrity, které se tím, jakým způsobem zhubly, často netají. Jedním příkladem za všechny je Ozempic, lék, který je primárně určen pacientům trpícím cukrovkou a který nyní vstupuje i na český trh.
Léky, které (ne)jsou na hubnutí
Většina léků na hubnutí funguje podobně jako střevní hormony – výsledkem je tedy snižování chuti k jídlu, pocit plného žaludku a zrychlení metabolismu. I proto mají širší využití např. i při léčbě cirhózy jater nebo prevenci srdečního selhání apod. S rostoucím zájmem pak samozřejmě roste i nabídka, takže léků na hubnutí postupně přibývá. Důležitou informací však je, že většina z nich je určena pro nemocné trpící cukrovkou. Léky totiž pomáhají snižovat a stabilizovat hladinu krevního cukru a lékaři je předepisují pacientům s vysokou váhou, kterou je kvůli nemoci nutné snížit. Dle obecné indikace by se mělo jednat o pacienty, jejichž BMI dosahuje minimálně k hodnotě 35, což značí obezitu 2. stupně a vyšší. Problém ale je, že podle lékárníků si pro tyto léky chodí i lidé, kteří obezitou a ani cukrovkou netrpí. Týká se to nyní i velmi populárního Ozempicu, který se dostal na český trh. „Může ho předepsat praktický lékař v podstatě komukoliv, má velmi dobrou účinnost na pokles tělesné hmotnosti u většiny pacientů,“ shrnul pak vedoucí lékař Diabetologického centra VFN Martin Prázný.
Ozempic v praxi
Ozempic se stal hitem mezi mnoha celebritami, které díky němu shodily nadbytečná kila – zájem veřejnosti na sebe proto nenechal dlouho čekat. Lék, jehož účinnou látkou je semaglutid a který zrychluje lidský metabolismus a snižuje chuť k jídlu, stačí aplikovat jedenkrát týdně (obvykle injekčně) a pak stačí jen čekat na výsledek. Ačkoliv v Česku je Ozempic indikován pro diabetiky 2. typu, kterých je přibližně milion, přesto hrozí, že jej neseženou. Na trhu je jej totiž právě kvůli velkému zájmu těch, kdo jeho pomocí chtějí zhubnout, nedostatek. Výpadky dodávek prý potrvají až do konce roku. Odborníci pak varují před nelegálním nákupem online, Státní zdravotní ústav již vydal varování také před padělky, které jsou na trhu dostupné, ale mohou vést ke zdravotním komplikacím.
Ačkoliv díky Ozempicu je skutečně možné „zhubnout“, odborníci se shodují, že nejefektivnější je stále pohyb a zdravá strava. Dle lékařů je navíc vždy třeba řešit příčinu obezity – psychiku nebo sociální problémy – což léky na hubnutí vyřeší jen stěží.