Osteoporóza – tichý zloděj kostí. V počátcích toto onemocnění ke své škodě přehlížíme

Zdroj: commons.wikimedia.org

Osteoporóza je chronickým onemocněním, které zpočátku probíhá velmi nenápadně, o to závažnější však mohou být jeho důsledky, pokud zůstane neléčeno. Každoročně je mu zasvěcen 20. říjen jako Světový den osteoporózy. Cílem je upozornit na důležitost prevence a včasné diagnostiky tohoto tichého onemocnění, které postihuje miliony lidí na celém světě.

Slabé kosti a zlomeniny

Osteoporóza je progresivní onemocnění, které oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin. Prevence tohoto onemocnění má zásadní význam pro zachování zdraví, kvality života a nezávislosti starší populace. Kosti jsou při osteoporóze slabé a křehké, takže i malý pád nebo prudký pohyb může vést ke zlomenině. Je však velmi zarážející, že pouze u 20 % pacientů s osteoporotickými zlomeninami je osteoporóza diagnostikována a léčena jako základní diagnóza.

Příčina

K tomuto onemocnění vedou hormonální změny způsobené menopauzou. V dospělosti hrají klíčovou roli při udržování silné kostní hmoty právě estrogeny. Když se hladina estrogenů u žen po padesátce sníží, kostní hmota postupně ubývá. Mezi hlavní rizikové faktory tohoto onemocnění patří ženské pohlaví, již zmíněný vyšší věk, asijská rasa, nezdravý životní styl spojený s kouřením, pitím alkoholu nebo nedostatkem pohybu, nízká tělesná hmotnost, chronická onemocnění nebo předčasná menopauza.

Projevy nemoci

Nejčastějšími projevy osteoporózy jsou zlomeniny obratlů, kyčelních kostí nebo různé deformace páteře. Nemoc se projevuje také ztrátou tělesné výšky. Významnou roli v prevenci hraje strava bohatá na vitamín D a vápník. Je však také důležité si uvědomit, že bez pravidelného pohybu kosti jen těžko zůstanou silné a pružné. Ke zlepšení celkového zdravotního stavu přispívá i to, když přestanete kouřit, pít kávu a alkohol. Jedním z nejdůležitějších preventivních opatření, zejména v zimních měsících, je vyvarovat se pádů.

Určení diagnózy a léčba

Při diagnostice osteoporózy se lékaři spoléhají na kostní denzitometrii, která jim umožňuje nejen určit míru úbytku kostní hmoty, ale také lépe předpovědět riziko zlomeniny. Léčba osteoporózy je založena na změně stravovacích návyků. Podávají se také léky ze skupiny bisfosfonátů, monoklonální protilátky, hormonální terapie a také další léky podporující tvorbu kostní hmoty.

Zdroj: TZ, MUDr. Vladimír Garaj, MedicSpark.cz,