Do Česka přichází výrazné ochlazení. Topná sezóna se naplno rozjíždí, jak ušetřit?

Zdroj: Pexels/Kristin Vogt

ČESKO – Po relativně teplém babím létě meteorologové předpovídají příchod ochlazení a s ním také prvních mrazivých nocí, a to i v nížinách. Teplárny tedy zahájí plný provoz. Odborníci zároveň přicházejí s praktickými tipy, jak za vytápění ušetřit.

Výhled počasí na příští týden

Doposud poměrně slunečné počasí bude v následujících dnech vystřídáno mlhami, mraky a také dešťovými přeháňkami. Výrazný pokles teplot je třeba čekat především během nocí. Při nočním vyjasnění nebo bezvětří i v nížinách mohou klesnout teploty i více pod bod mrazu. Maximální teploty v noci se pak budou pohybovat okolo nuly a lehce pod ní, na horách již bude mrznout a klimatologové, dle nichž aktuální situace nijak nevybočuje z běžného normálu, předpovídají také první sníh.

V příštích dnech bude dle meteorologů víceméně zataženo. Připravit bychom se měli na déletrvající mlhy či celodenní oblačnost. Denní teploty se pak budou pohybovat v průměru mezi 5-7 stupni. Jedná se o hodnoty obvyklé pro první listopadovou dekádu. Případné vylepšení počasí lze čekat spíše ve druhé polovině týdne.

Topná sezóna zahájena

Ačkoliv letos začala topná sezóna na mnoha místech republiky již v záři, protože teploty v kratším období, několik dní po sobě, klesly pod požadované hodnoty, díky následnému oteplení byl jejich provoz tepláren opět přerušen. Na mnoha místech se také topilo jen ráno a večer. S příchodem avizovaného ochlazení ale bude topná sezóna zahájena v plné šíři, oficiálně by měla potrvat až do konce května. Bude však samozřejmě záležet na konkrétních teplotách na jaře.

Jak ušetřit?

Topenáři pak upozorňují, že při vhodném hospodaření lze ušetřit až desetinu nákladů za topení. Zejména v přechodovém období větších teplotních výkyvů doporučují využívat klimatizační jednotky, jejichž provoz je možné snadno regulovat a které fungují na principu tepelného čerpadla. Dále, při větším ochlazení, odborníci doporučují průběžné temperování, namísto nárazového vypínání a zapínání topení. Úsporu nákladů za topení znamená také snížení teploty, na niž je prostor vytápěn. Např. při snížení teploty z 22 stupňů na 21 lze ušetřit až 6 % nákladů za teplo.

Vzhledem k tomu, že v Česku jsou dvě třetiny domácností (tedy 1,7 milionu) připojeny na centrální vytápění, z nichž většina je navíc ve starších domech, regulace teploty pomocí termostatů se může zdát být komplikovaná (či přímo nemožná). Na trhu jsou však již dostupné chytré termostatické hlavice, které lze využít a které omezují přívod vody do radiátorů. Nejmodernější z nich je dokonce možné ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Zdrojem největších úspor je ale dle odborníků důkladné zateplení domu a také adekvátně těsnící okna.