![odběr_krev](https://novinykraje.cz/pardubicky/wp-content/uploads/sites/10/2024/11/odber_krev-678x381.jpg)
V týdnu od 18. 11. 2024 do 25. 11. probíhá Evropský týden testování HIV a žloutenky. Tato akce se snaží každoročně upozorňovat na problematiku HIV bez stigmatizace. Ve všech 14 krajích České republiky bude celkem 97 testovacích míst, a to v kamenných poradnách nebo v rámci mobilního testování.
Na světě žije téměř 40 milionů lidí s HIV. Avšak zdaleka ne ve všech zemích je samozřejmostí přístup k testování a léčbě. Nakonec tedy mnoho neléčených lidí umírá předčasně v důsledku selhávajícího imunitního systému. Chorobu sice stále nelze úplně vyléčit, nicméně je možné díky včasné léčbě výrazně ovlivnit její průběh.
Testy jsou pro každého
Testování umožňuje ověřit si svůj zdravotní stav zcela anonymně a zdarma a zeptat se na cokoli k této problematice. Aktivity koordinuje Státní zdravotní ústav a finančně podporuje ministerstvo zdravotnictví. Přijít může kdokoli, aniž by musel mít strach o ztrátu svého soukromí. Každý vyšetřený je totiž veden pouze pod číselným kódem, na základě kterého se dozví také výsledky testů. Kromě HIV může žádat i test na žloutenku typu B a C, eventuálně také na syfilis. Přinášíme odkazy na přehled, kde a kdy je možné se otestovat, a také na video, jak testy probíhají (uprostřed webové stránky SZÚ).
Čím dříve je zahájena léčba, tím lépe
Pro další kvalitu života pacienta je velmi zásadní odhalit infekci včas a co nejdříve zahájit léčbu. V případě pozitivního testu na HIV se tak dotyčnému přímo otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z devíti HIV center v ČR. Centra se nacházejí v Praze, Plzni, Ostravě, Brně, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Liberci. Léčba probíhá zejména antiretrovirotiky (speciální druh léků proti virům). Zpravidla se kombinuje více druhů těchto léků a léčba je celoživotní.
Je nemocný nebezpečný pro své okolí?
V běžném styku, např. v autobuse nebo kanceláři, se není potřeba obávat. Jiná situace však nastává v intimních chvílích. Zde je vysoké riziko přenosu infekce. Proto je zásadní zjistit množství virové nálože. Ta se udává v množství HIV kopií na 1 ml krve. Nedetekovatelná virová nálož, tj. přístroje ji nejsou schopny změřit, je pod 50 kopií v 1 ml krve. Platí, že čím nižší virová nálož, tím nižší riziko nákazy HIV. V případě nezjistitelné virové nálože se udává nulové riziko u přenosu HIV infekce pohlavní cestou. Má-li tedy osoba s HIV opakovaně nedetekovatelnou virovou nálož a zároveň užívá řádně léky alespoň po dobu 6 měsíců, považuje se pro svého sexuálního partnera za bezrizikovou, a to i bez použití kondomu. HIV však není jediná pohlavně přenosná infekce, takže použití kondomu se vyplatí raději vždy.
Zdroj: Státní zdravotní ústav ČR; hivprevence.cz