![krysa](https://novinykraje.cz/pardubicky/wp-content/uploads/sites/10/2024/11/krysa-678x381.jpg)
ČESKO – Potkan rozhodně není zvířetem, s nímž by se člověk rád setkal. Tento škůdce přitom v posledních letech doslova „zaplavuje“ česká města. Nejenže se potkani velmi rychle množí, ale svědčí jim také teplé zimy v posledních letech. Ačkoliv města se samozřejmě snaží provádět průběžné deratizace, mnohdy naráží na potíže s roztříštěním obecních pozemků – nikde jinde totiž zasáhnout nemohou. Nezřídka se tak do boje s potkany pouští i sami občané. Měli by být ale opatrní, protože potkan může přenášet celou řadu nebezpečných chorob.
Marný boj?
Pravidelné hubení potkanů se zdá být v současné době v podstatě nezbytností. Potkani jsou totiž přemnožení, o čemž svědčí i fakt, že je možné setkat se s nimi i za bílého dne. Jinak se totiž světla bojí. Potkani se běžně pohybují na sídlištích, v okolí popelnic, dělají si své nory také v blízkosti potoků a rybníků. Ačkoliv města se snaží provádět pravidelné deratizace, výsledky nejsou ideální. Například jen v Praze je dle odhadů potkanů i pětkrát více než obyvatel. Kdyby však k systematickému hubení tohoto škůdce nedocházelo, situace by byla ještě závažnější. Potkani se totiž množí až čtyřikrát v roce, přičemž v každém vrhu bývá osm, deset i více mláďat. Populace potkanů tak v podstatě roste exponenciální řadou.
K přemnožení potkanů pak přispívá i fakt, že někteří občané je chodí krmit. Neuvědomují si přitom nespočet souvisejících rizik. Potkani totiž přenášejí celou řadu pro člověka nebezpečných virů a bakterií, které jsou původci závažných onemocnění. Některá z nich mohou být dokonce smrtelná. Odborníci tak před kontaktem s potkany varují.
Nebezpeční potkani
Dle odborníků dokáže potkan vyskočit až do výšky jednoho a půl metru a člověka pokousat. Přitom nejen to může být nebezpečné (vzhledem k tomu, že zejména slinami a výkaly se patogeny šíří) – problematický je i prostý kontakt s potkaní srstí. Potkani mohou přenášet několik desítek nemocí. „Každý slyšel o leptospiróze, nakazit se lze ale i salmonelou, potkan je také původcem horečky z krysího kousnutí a mnoha dalších onemocnění,“ upřesnila epidemioložka Státního zdravotního ústavu, Kateřina Fabiánová. Konkrétně leptospiróza se často vyskytuje po povodních, kdy se lidé nakazí jen pouhým kontaktem s kontaminovanou vodou.
Škůdců přibývá
Kromě potkanů ve venkovních prostorách ale dle slov těch, kdo se zabývají jejich hubením, přibývá také různých drobných škůdců v domácnostech. Nejčastěji se jedná o rusy, šváby a především štěnice. Nutno dodat, že ne vždy se jedná o výsledek nedostatečné hygieny. Stále častěji si totiž lidé obtížný hmyz přivážejí z dovolených. Pak se ale stydí a snaží se jej hubit sami. Jenže tato amatérská činnost obvykle příliš nepomůže, a to zejména proto, že tento hmyz se dokáže množit skutečně velmi rychle a zamoření celého bytu, či dokonce i domu může být otázkou pár dní. Každý, kdo nějaké škůdce ve své domácnosti objeví, by se tak měl ideálně urychleně obrátit s žádostí o pomoc na specializované firmy.