![Mercedes](https://novinykraje.cz/pardubicky/wp-content/uploads/sites/10/2024/12/Mercedes-678x381.jpg)
Lidé, kteří se zabývají paranormálními jevy, se domnívají, že podle série nešťastných událostí, které doprovázejí některé neživé předměty, lze vystopovat počáteční neštěstí. Podle této domněnky mohou negativní myšlenková schémata poznamenat materiální svět.
Nešťastný automobil přitahoval jen neštěstí
Je to případ i vražedné historie limuzíny značky Mercedes-Benz. Záminku, která vyvolala první světovou válku, představovalo zabití arcivévody Františka Ferdinanda a jeho ženy, k němuž došlo v Sarajevu při projížďce autem.
Jakmile byl v Evropě vyhlášen válečný stav, přesunul se dotyčný vůz do rukou vysoce postaveného důstojníka rakouského jezdectva, generála Potioveka. Brzy ho však opustilo štěstí v boji. Poté, co ve Valjevu dovedl své muže k naprosté porážce, vzdal se své důstojnické hodnosti a stáhl se na venkov, kde rychle podlehl šílenství. Vůz byl předán podřízenému důstojníkovi téhož pluku, ale i jemu nepřinesl štěstí. Počátkem roku 1915 narazil zezadu do nákladního auta a přišel o život.
Po podepsání příměří se mercedes přesunul do civilních rukou. Jeho majitelem se stal guvernér Jugoslávie. Vůz byl používán zřídka, přesto se mu podařilo během služebních jízd způsobit několik nehod. Na podzim roku 1919 se auto převrhlo v zatáčce, zabilo řidiče a guvernér přišel o ruku.
V roce 1923 se dostal vůz do dražby a získal jej úspěšný lékař. Po dvou letech zemřel za volantem, rozmačkán k smrti. A krvavá sága pokračovala. Pouze jeden ze čtyř posledních civilistů, kteří auto vlastnili, nezemřel při jeho řízení – spáchal totiž sebevraždu.
Odnesli si to i lidé kolem, včetně srbského farmáře, který spadl pod kola, a jednoho majitele garáží, který zemřel při bouračce, když automobil zajížděl po opravě. Poslední majitel, Tibor Hirshfield, zemřel se svým čtyřmi spolujezdci při čelním nárazu s autobusem. Při nehodách, kterých se tento Mercedes-Benz účastnil, přišlo o život celkem postupně 22 lidí.
Prokleté porsche také tak působilo
Nejde ovšem o jediný případ nebezpečného vozu. Závodní vůz Porsche, v němž se roku 1955 zabil filmový hrdina James Dean, si získal podobnou pověst. Koupil jej majitel garáží George Barris. Když vůz vykládali, sjel a zlomil mechanikovi obě nohy. Barris vůz nechal rozebrat na náhradní díly, to však na celé věci nic nezměnilo. Motor byl prodán lékaři, ale ten při první jízdě přišel o život. Zabil se také řidič jiného vozu, který rovněž obsahoval díly z rozebraného porsche.
Někdo v garážích měl dobrý nápad – opravit karosérii původního auta a vystavovat ji jako smrtící vůz Jamese Deana. A tak se také stalo. Působilo to jako velká atrakce. Auto bylo naloženo na vlečný vůz a projelo jižní státy Ameriky, ale smůla cestovala s ním. Během cest se zapletlo do série nehod. V Sakramentu sjelo z podstavce a zlomilo bok jednomu mladíkovi. Na další cestě se převrátilo ze zadní části vlečného vozu a usmrtilo chodce. V Oregonu najel vlečný vůz do obchodu, v New Orleansu spadlo porsche z pevně instalované podpěry. Nakonec se stroj v roce 1960 ztratil poté, co spadl z vlaku, který jej přepravoval na výstavu do Los Angeles.