Jen málo stačí k tomu, aby vám vytekla pračka či myčka a vytopila souseda, nebo k tomu, aby váš pes vběhl pod kola projíždějícího auta a způsobil nehodu se všemi důsledky. Také se může stát, že vy nebo vaše dítě nechtěně shodíte v obchodě zboží, které se rozbije. Tehdy se škody běžně pohybují nejen v řádu tisícikorun, ale také deseti či statisíců. Pro tyto případy je vhodné mít uzavřené pojištění. Paradoxem občas bývá, že někteří lidé ho uzavřeno mají, ale zapomněli na něj. Většinou proto, že ho uzavřeli v rámci jiné pojistné smlouvy, kde jej dostali jako bonus nebo si ho zaplatili jako připojištění. O co se tedy přesně jedná?
Pojistka na blbost
Odborně se hovoří o pojištění odpovědnosti občana v běžném občanském životě. Tento termín se někdy zkráceně označuje jako pojištění odpovědnosti za škodu. V podvědomí laiků je však vžito jako „pojistka na blbost“ a kryje všechny v úvodu uvedené případy. Obecně vás toto pojištění chrání před následky škod, které způsobíte někom jinému, a to jak na zdraví, tak na majetku.
Kolik dostanete
Jedná se o zcela běžné pojištění, které nabízí celá řada pojišťoven. Jejich podmínky se samozřejmě liší, takže je potřeba porovnat nabídky a zvolit tu pro vás nejvýhodnější. Limity plnění (tj. maximum, které vám pojišťovna v případě pojistné události vyplatí) se mohou lišit pro různé typy škody (např. na majetku, na zdraví) a nejčastěji se pohybují od 1 do 5 či 10 milionů Kč. Jen pro ilustraci, osobně jsem loni sjednala toto pojištění s maximální výší plnění 3 miliony Kč za roční poplatek 880 Kč.
Možná jste pojištěni, ani o tom nevíte
Pojištění si můžete sjednat samostatně, ale mnohdy je součástí jiného pojistného balíčku, a právě tehdy na ně občané rádi zapomínají. Například si pojistíte domácnost a v rámci tohoto pojištění dostanete za zvýhodněný příplatek ještě pojištění odpovědnosti za škodu. Jenže v hlavě máte, že jste si pojistili byt, ale na pojištění za škodu zapomenete. Obdobně se tak lidem děje v případě, kdy k pojištění domácnosti či nemovitosti získají jako bonus asistenční služby. Pak si zabouchnou dveře a nemohou se dostat do bytu. Musí volat odborníka, který dveře otevře a který si samozřejmě za tuto službu nechá zaplatit. Přitom by mohli využít právě sjednané asistenční služby, která nezřídka odborníka zajistí a službu úplně či částečně proplatí.
Výjimky z pojištění
Pojištění odpovědnosti občana v běžném občanském životě má však také určité výjimky, na které se nevztahuje. Je dobré je znát. Zpravidla se jedná o tyto situace:
- Úmyslné škody. Pokud škodu způsobíte úmyslně, pak máte smůlu a pojišťovna vám není povinna nic uhradit.
- Škody způsobené při výkonu povolání. Pokud způsobíte škodu v rámci své pracovní činnosti, tato škoda není kryta.
- Škody způsobené při některých sportovních aktivitách. Profesionální sportovní činnosti nebo rizikové sporty, jako je horolezectví nebo parašutismus, nejsou obvykle kryty.
- Škody způsobené některými domácími zvířaty. Některé pojišťovny mohou mít výjimky pro škody způsobené domácími zvířaty, zejména pokud jde o nebezpečná plemena psů.
- Škody způsobené přírodními katastrofami. Škody způsobené zemětřesením, povodněmi nebo jinými přírodními katastrofami mohou být pojišťovnou v pojistné smlouvě vyloučeny.
- Škody způsobené pod vlivem alkoholu nebo drog. Pokud způsobíte škodu pod vlivem alkoholu nebo drog, pojišťovna může odmítnout plnění.
- Neoprávněné užívání: Pojišťovna není povinna krýt škody na věcech nebo zvířatech, které užíváte neoprávněně.
- Motorová plavidla, letadla a drony. Škody způsobené při užívání motorových plavidel, plachetnic, letadel nebo létajících zařízení (včetně dronů) pojišťovna také zpravidla neproplatí.
- Pomocné osoby. Škody způsobené pomocným osobám zaměstnaným v domácnosti při výkonu této činnosti vám také nebudou uhrazeny.