Výběr dárků není vždy jednoduchou záležitostí. Zvlášť když chceme, aby obdarovanému přinesl skutečnou radost a užitek a neskončil po pár dnech zapomenutý někde v koutě. Naštěstí existují dárky, které mohou věrně sloužit svému účelu celé roky, a ještě u toho šíří dobrou náladu a ulehčí učení, třeba cizích jazyků.
Právě mezi takové dárky patří zcela určitě stolní hry. Děti je často hrají, když neví, co s volným časem. My dospělí zase proto, abychom zabavili nudící se ratolesti. „Stolovky“ nám však přinášejí mnohem více, i když si to mnohdy ani neuvědomujeme. Podívejme se na hlavní benefity. Není jich vůbec málo.
Co vše je stolní hra
Stolní hra je typ hry, která se hraje na stole nebo na jiném plochém povrchu. Patří zde deskové hry hrané na herním plánu, karetní hry, kostkové hry (hrací kostky, domino), hry s tužkou a papírem a jiné.
Jsou pro každého
Co se týká věkové hranice, jsou téměř univerzální. Obdarovat jimi můžeme zpravidla kromě kojenců a batolat kohokoli. Mnohé hry zvládnou dokonce i malé děti a senioři ve vysokém věku, když jim podáme při hraní pomocnou ruku. Protože zde nezáleží na fyzické zdatnosti, mohou se zapojit také lidé s horší pohyblivostí či různými zdravotními problémy.
Spojují rodinu, utužují vztahy
Tím, že je může hrát téměř každý, sejdou se u hry všechny generace – děti, rodiče, prarodiče včetně sousedů či přátel. A všichni díky hře spolu komunikují, což za normálních okolností nebývá vždy pravidlem.
Obstarají zábavu
Často u nich musíme uvažovat a taktizovat, ale zpravidla vždy se u nich alespoň trochu zasmějeme. Už třeba jen proto, že našemu soupeři nebo nám nevyšel geniálně promyšlený plán. Stolovky nás také mohou zachránit ve chvíli, kdy máme návštěvu a u společného stolu zavládne trapné ticho, protože jsme už vyčerpali všechna konverzační témata.
Prospívají našemu mozku
Záleží samozřejmě na typu konkrétní hry. Obecně však stolovky podporují logické myšlení, soustředění, trénují postřeh, paměť. Mohou pomoci rozvíjet prostorové vnímání, komunikaci a verbální projev. V neposlední řadě mohou sloužit také jako emoční trénink. Vzpomeňme na děti, které se vztekají, když se jim ve hře nedaří. Díky tomu, že nás stolovky stimulují v tolika oblastech, jsou velmi vhodné jak pro děti, aby se rozvíjely, tak pro seniory, aby se co nejdéle udrželi v mentální kondici. Hraní her může také částečně pomoci osobám s ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou).
Podporují jemnou motoriku
Většina deskových her vyžaduje, abychom uchopili do rukou drobné předměty jako figurky, kostku nebo žetony. Pokud jsme zdraví, je to pro nás naprosto jednoduché. Pro osoby, které však utrpěly úraz rukou nebo prodělaly mozkovou příhodu, jsou tyto drobné pohyby, kdy se zapojují jednotlivé prsty, velmi obtížné. V tomto případě hra slouží navíc jako rehabilitační prostředek k procvičení jemné motoriky rukou.
Odbourávají stres
Známe to všichni. Večer hlava plná úkolů, které musíme zvládnout druhý den. Pod tíhou stresu se však špatně usíná. Večerní hodinka strávená u klidnější stolovky však může pomoci uvolnit nahromaděné napětí. Hra nás totiž nutí soustředit se a vytlačí starosti všedního dne. Pak je nejlépe využít jejího zklidňujícího účinku, nic nepříjemného neřešit a zamířit pomalu, ale jistě do peřin.
Podporují učení cizích jazyků
Stolní hry jsou skvělým prostředkem, jak rozvíjet např. jazykové znalosti. Můžeme zakoupit různé sady kartiček s obrázky a textem, které hrou učí slovíčka, fráze či nepravidelná slovesa v různých jazycích.