PARDUBICE – Zástupci města a obce Rybitví hájili v plénu Senátu Parlamentu České republiky petici „Proti spalovně nebezpečného odpadu v Rybitví“. Horní komora dala argumentům, kterými se město a dotčené obce proti výstavbě spalovny brání, za pravdu a vyzvala ministerstvo životního prostředí, aby se projektem znovu zabývalo.
Aktivní odpor lidí a nesouhlasný postoj proti spalovně, která má zpracovávat až dvacet tisíc tun nebezpečného odpadu ročně, trvá už neuvěřitelných osmnáct let. První petici z roku 2010 podepsalo osmačtyřicet tisíc lidí a další v roce 2022 podepsalo více než deset tisíc. „Vraceli jsme se ze Senátu po dvouhodinovém jednání vyslyšeni, podpořeni, plní nové naděje a síly do dalšího boje. Senátorům jsme předložili jasné důkazy o nedostatcích či pochybeních v dokumentaci, na základě které bylo vydáno souhlasné stanovisko EIA. Poukázali jsme na nesrovnalosti v projektu spalovny nebezpečných odpadů, na nepřipravenost dopravní infrastruktury v lokalitě a argumentačně vyvrátili námitky protistrany i ministerstva životního prostředí,“ uvedla náměstkyně primátora města Jiřina Klčová. Pod slovem modernizace se totiž skrývá kompletní likvidace čtyřicet let staré ruiny spalovny a postavení nové, ke které se těžko dostanou kamiony a už tak by měla zásadní vliv na nedobré životní prostředí.
Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Problém je i tom, že dokumentace ke spalovně byla opakovaně vrácena s možností upravit podklady a realizátor má stále dokola možnosti je precizovat. „Druhá největší spalovna v Česku by měla být zprovozněna v místě, kde je již dnes překračována úroveň rakovinotvorných látek. Měření emisí rakovinotvorných látek je navíc prováděno jen 4x ročně v předem dohodnuté termíny. Dopravní trasy spalovny, byť svozová oblast nebyla přesně specifikována, jsou dlouhé až 100 km, čímž zahrnují asi 40% území České republiky,“ řekla starostka Rybitví Eva Šmeralová. Druhá největší spalovna má stát necelých sto metrů od dvou zásobníků na metan a tři sta metrů od rodinných domů v Srnojedech. Příjezdová cesta k ní byla odbornými posudky označena za nevyhovující. Záměr je i v rozporu s plánem s nakládá ní s odpady.
Jak probíhalo jednání v Senátu
V Senátu vystoupil také odborník podporující petenty Antonín Novák. Ten v minulosti dlouhodobě pracoval a byl vedoucím skupiny pro měření emisí a imisí ve Výzkumném ústavu organických syntéz v Rybitví. Upozornil na nespolehlivý systém měření emisí, a to nejen u spaloven. V Čechách poukázal na to, že měření provádí sama firma, která provozuje spalovnu. „V České republice chybí důvěryhodná kontrola emisí. Znečišťovatel si měření zajišťuje sám, sám vybírá autorizovanou firmu a sám ji platí. To je zjevný střet zájmů,“ uvedl Antonín Novák při svém vystoupení před senátory.
Zástupci města i dotčených obcí předložili ministerstvu a veřejnosti odborné argumenty, vyzvali ke změně úpravy legislativy, žádají nastavení rovnoprávnosti u podobných projektů a apelovali na to, aby byl omezen počet pokusů k podávání žádosti k jedné věci, protože žadatel vlastně takhle může o souhlasné stanovisko žádat stále dokola. „A v neposlední řadě požadujeme, aby byl žadatel bezúhonný a důvěryhodný. Není přece možné – jako tomu bohužel je v případě spalovny v Rybitví – aby o takto zásadní záměr výstavby provozu pro nakládání s nebezpečnými odpady žádala společnost, která v jiných městech naší republiky páchá přestupky jak proti životnímu prostředí, tak proti právním předpisům a zákonům naší země,“ upozornil primátor města,“ řekl primátor města Jan Nadrchal. Po dvouhodinové debatě Senát většinově souhlasil a označil petici za důvodnou. Navrhl uspořádání veřejného slyšení, které se zaměřuje na legislativní změny týkající se povolování a monitoringu podobných staveb a vyzval ministerstvo životního prostředí, aby se daným záměrem znovu zabývalo.