Druhá řada cyklu České televize Technické památky vás zavede také do Pardubického kraje

Zdroj: Krajský úřad Pardubice

PARDUBICKÝ KRAJ – Úspěšný cestopis, který představuje industriální památky v Čechách a na Moravě v režii Jakuba Wehrenberga, zdárně pokračuje. V posledním díle, který bude mít premiéru 27. února, uvidíte i zajímavosti z našeho kraje.

Na ČT2 pokračuje cestopisný dokument o Technických památkách, který můžete sledovat od 9. ledna vždy v 9 hodin večer. Závěrečný díl zavítá i do Pardubického kraje. Průvodce Tomáš Hanák vám ukáže technické věci z časů rakousko-uherské monarchie od půlky osmnáctého století až do roku 1918. Z této doby zde zůstala řada jedinečných průmyslových výtvorů, které odráží zručnost, znalosti a vynalézavost lidí z tehdejší doby. „Je úžasné, že některé z technických vychytávek fungují a využívají se dodnes. Obdiv náš cyklus ovšem nesměřuje jen k lidem minulých časů. Stejně tak se u námi navštívených památek setkáme s nadšenci, kteří staré technické skvosty znovu přivedli k životu a pečují o ně,“ uvedl producent cestopisu Dušan Mulíček.

Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.  

Druhá řada cyklu se vydá napříč Čechami.. V prvním díle uvidíte Prahu, v dalším Brno a místa jižní Moravy, Šumavu, Krušné hory, střední Čechy, východní Polabí, moravskoslezská zákoutí a podhůří severních hor. V každém díle se přesvědčíte, že české země byly průmyslovým klenotem monarchie a také získáte mnoho tipů na výlet za památkami, expozicemi, stroji, vynálezy a stavbami. „Nechtějte po mně, abych vyzvedl jednu z mnoha památek, které jsme se štábem navštívili, všechny jsou interesantní,“ vzpomíná průvodce pořadem a nadšenec pro technické skvosty Tomáš Hanák, „Koneckonců, ať si vyberou diváci, a rovněž čtenáři knihy, která i tentokrát o druhém cyklu našeho putování vyjde,“ dodal Mulíček.

Co vše uvidíte v posledním díle o Pardubickém kraji

V díle, který je věnován Pardubickému kraji, se dozvíte o tradičních řemeslech, ruční práci i přírodě. Uvidíte, jak se tu lidé v minulosti naučili zpracovávat kámen a krotit vodu. Tomáš Hanák se se štábem zastavil i ve Winternitzových automatických mlýnech, v Muzeu řemesel v Letohradu, v rodném domě Prokopa Diviše, u rumpálové studny v Maříně. Nezapomněl ani na výstavu kamenictví ve skutečském muzeu, na malou elektrárnu v Záchlumí, na mlýn Skály a na mladějovskou průmyslovou dráhu. Díl sledujte 27. února od devíti hodin na ČT2.