Počet lidí žijících s diagnózou rakoviny nadále roste. Jaké jsou možnosti této chorobě předcházet

Stužka jako symbol boje proti rakovině. Foto: Rýdlová J.

Na dnešní den, tedy 4. únor, připadá Světový den boje proti rakovině (World Cancer Day). Rakovina je nadále jednou z nejzávažnějších zdravotních hrozeb jak celosvětově, tak i v ČR. Podle nejaktuálnějších údajů bylo u nás v r. 2022 diagnostikováno 92 541 nových případů zhoubných nádorů. Mírný pokles byl zaznamenán v r. 2020 (což mohlo být ovlivněno kovidovou pandemií, kdy byla upřednostňována akutní péče před preventivní), avšak v r. 2021 se počet případů opět začal zvyšovat. Meziroční nárůst od roku 2021 k nejaktuálnějšímu číslu dosahuje 9 %, což je alarmující trend.

Rakovina – druhá nejčastější příčina úmrtí

Ke konci r. 2021 žilo v ČR 645 942 lidí s diagnózou zhoubného nádoru, což představuje více než 6 % populace. „Nárůst počtu žijících onkologických pacientů svědčí o delším přežívání pacientů, zároveň to ale poukazuje na důležitost prevence a včasného záchytu onemocnění, díky kterému má pacient šanci na šetrnější léčbu a delší kvalitnější život,“ uvádí MUDr. Roman Košek z kliniky Health+.

V r.  2021 zemřelo na rakovinu 27 253 osob. Ačkoli tato čísla potvrzují, že onkologické onemocnění zůstává po kardiovaskulárních chorobách druhou nejčastější příčinou úmrtí, díky včasné diagnostice a pokrokům v léčbě se dlouhodobě zlepšuje přežití pacientů. V r. 2008 zaujímalo ČR ve výskytu nových případů rakoviny tlustého střeva a konečníku 3. místo v Evropě. Z této smutné pozice se nám do r. 2020 podařilo posunout až na 14. místo. Ještě výraznější zlepšení nastalo v případě úmrtnosti. Zatímco v roce 2008 bylo ČR na 3. místě v Evropě, v r. 2020 se posunulo téměř až na 21. místo. Pětileté přežití u většiny pacientů roste i u nejčastějších diagnóz, a to karcinomu prsu a prostaty. Při včasné diagnóze dosahuje více než 90 %.

Preventivní péče

Vedle nových léčebných postupů hraje zásadní roli prevence. V ČR jsou obyvatelům splňujícím dané podmínky (zejména z hlediska věku) hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, tj. jsou  takzvaně zdarma, preventivní screeningové programy, které se zaměřují na:

  • Karcinom prsu: V roce 2021 bylo díky screeningu zachyceno přes 2 500 případů tohoto onemocnění, přičemž více než 70 % bylo diagnostikováno v raných stádiích.
  • Karcinom děložního hrdla: Pravidelnými gynekologickými kontrolami se daří předcházet tisícům pokročilých případů tohoto onemocnění.
  • Karcinom tlustého střeva a konečníku: V roce 2021 bylo díky preventivnímu vyšetření na okultní krvácení odhaleno více než 4 000 případů, z nichž většina byla zachycena v raném stádiu.

Od roku 2022 byly screeningové programy rozšířeny i na karcinom plic u kuřáků, a od roku 2024 také na karcinom prostaty.

Genetické testování

Významnou roli sehrává také genetické testování, které pomáhá identifikovat osoby s vyšším rizikem vzniku rakoviny. Například u nositelů mutací genů BRCA1 a BRCA2 je riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníků až desetkrát vyšší než u běžné populace. Toto vyšetření předepisuje lékař, nejčastěji to je klinický genetik.

Zlaté pravidlo v boji s rakovinou

Velkým mýtem je tvrzení, že rakovině nelze předejít. To je pravda jen do jisté míry. Každý konkrétní případ onemocnění je kombinací genetické dispozice, náhody a zpravidla dlouhodobého působení nepříznivých vlivů. Mezi hlavní patří nezdravý životní styl (přemíra cukrů, tuků, alkoholu), kouření a nedostatek pohybu. Nevhodná výživa se dle odborníků podílí na celkové úmrtnosti způsobené nádory až 35 %. Významnou negativní roli sehrává také znečištěné životní prostředí. Podceňovat by se neměl ani nadměrný stres, který organismus celkově oslabuje.

Kromě životního stylu je v boji s onkologickým onemocněním naprostým základem lékařská prevence. Včasné odhalení choroby umožňuje zachytit onemocnění v počátečním stádiu, kdy je léčba nejúčinnější a pro pacienta mnohem méně zatěžující.

Zdroje: 1) TZ Health+; 2) ZZMV Světový den boje proti rakovině