
PARDUBICE – Zelená brána, jedna z nejvýznamnějších památek města, získá po rekonstrukci nový život a zůstane atraktivním cílem pro návštěvníky i budoucí generace. Po skončení oprav se tam vrátí oblíbené kulturní akce a zároveň nabídne i lepší podmínky pro prohlídky.
Při rekonstrukci pracují dělníci na stabilizaci zdi a zlepšení technického stavu. Průzkumy totiž ukázaly, že ve spárách jsou větší dutiny, než se předpokládalo, a proto kvůli zjištění složení podloží provádí jádrové vrty. „Projekt, jehož délka je plánována dle smlouvy maximálně na dva roky, přinese komplexní obnovu chátrajícího pláště věže, přičemž zachová současnou podobu Zelené brány – ta zůstane neomítnutá, jak rozhodli občané města v referendu v roce 2021. Brána se znovu otevře veřejnosti v obnovené podobě, bude připravená nabídnout návštěvníkům nejen unikátní pohled na historické centrum města, ale i kvalitnější a bezpečnější zázemí,“ uvedl náměstek primátora Jan Hrabal. Při rekonstrukci se počítá s přespárováním kamenné zdi, opravou omítek a oken, ochranou proti holubům nad ciferníkem hodin, oplechováním říms a výměnou hlavic sloupků cimbuří.
Staňte se členy FB skupiny Život v Pardubickém kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na síti X, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv.
Opravy Zelené brány začaly v listopadu minulého roku, kdy už bylo nutné řešit její technické problémy, protože ze zdiva se uvolňovaly kameny. V současnosti je postaveno lešení a práce v místě ciferníku jsou pozastaveny, aby bylo možné bezpečně demontovat hodinový mechanismus a jeho kovovou konstrukci. „„Každý ciferník má průměr 2,82 metru a musel být pečlivě převezen do specializovaného ateliéru na kovářské restaurování. Dočasné zabezpečení otvorů po hodinách bylo nutností, protože i přes bezpečnostní opatření se na lešení vyskytují neoprávněné osoby, a to představuje značné riziko,“ dodal Hrabal.
Jak ovlivnila rekontrukce dopravu a pohyb obyvatel
Stavební práce zasáhly i pohyb obyvatel a dopravu v centru města. Před Zelenou bránou jsou umístěny stavební kontejnery a materiály a přístup na Pernštýnské náměstí je možný kolem zvonice, a také úzkým průchodem kolem Čokoládovny Bajer. Využívat můžete i Klášterní ulici nebo trasu kolem Bartolomějské ulice. I když celková návštěvnost kvůli rekonstrukci loni klesla o třináct procent, počítá se s návratem tradičních akcí po dokončení oprav. „Po opětovném
zpřístupnění se návštěvníci mohou těšit nejen na vylepšené podmínky pro prohlídky, ale i na návrat
oblíbených programů, jako jsou Západy slunce na Zelené bráně či účast památky v Muzejní noci a Dnech evropského dědictví,“ řekla ředitelka Turistického informačního centra Miloslava Christová.