Soud zablokoval podpis zakázky století. Dostavba Dukovan se odkládá

Zdroj: Pexels/Vladimír Sládek

ČESKO – Krajský soud v Brně vydal předběžné opatření, které dočasně znemožňuje podpis finální smlouvy na výstavbu dvou nových jaderných bloků v Dukovanech. Projekt za více než 400 miliard korun zbrzdila žaloba francouzské společnosti EDF, která se neúspěšně účastnila tendru. Podle ČEZ hrozí v případě zdržení stamilionové škody.

Soudní stopka kvůli žalobě EDF

Finální smlouvy mezi energetickou skupinou ČEZ a jihokorejskou firmou KHNP nemohly být minulý týden podepsány. Důvodem je žaloba francouzské společnosti EDF, která neuspěla v tendru a napadla výsledek poté, co její námitky zamítl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. EDF si mj. stěžovala i na to, že vítězná společnost KHNP mohla získat nespravedlivou dotační podporu od korejské vlády. To by podle ní mohlo být v rozporu s evropským nařízením o zahraničních subvencích. Brněnský krajský soud nyní vydal předběžné opatření, které podpis zakázky zakazuje až do rozhodnutí o oprávněnosti stížnosti. EDF rozhodnutí soudu vítá. „Poskytuje nezbytný čas na důkladné posouzení případného porušení našich práv,“ uvedla firma.

České a korejské firmy mezitím alespoň uzavřely dohody o budoucí spolupráci. Obě strany věří, že se nakonec situaci podaří vyřešit. Dohody zatím zajistí českým firmám 30% účast na projektu, časem by se mělo jednat až o 60 %. České firmy by se měly podílet např. na dodávce parní turbíny nebo turbínové haly. Spolupracovat na projektu by měly také vybrané české univerzity.

ČEZ varuje před škodami

V reakci na předběžné opatření generální ředitel ČEZ, Daniel Beneš, uvedl, že nezbývá, než jej respektovat. „Jsme překvapeni, myslíme si, že názor soudu je chybný, ale budeme ho respektovat a v zákonné lhůtě podáme kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ uvedl přímo. Skupina ČEZ upozorňuje také na možné důsledky odkladu. Finanční škody způsobené odkladem finální dohody mohou jít při několikaměsíčním zdržení do stovek milionů korun. Zástupci ČEZ již zároveň avizovali, že když se prokáže, že žaloba ze strany EDF je nedůvodná, jsou připraveni vymáhat vzniklé škody.  Senátor Miroslav Plevný, předseda výboru pro hospodářství a dopravu, připouští, že se jedná o komplikaci. Situaci ale hodnotí s nadhledem: „Když se rozhodne v nějakém dohledném termínu, tak si myslím, že by to nemělo mít na celou zakázku vliv,“ shrnul.

Politické napětí a kritika opozice

Opoziční hnutí ANO obviňuje vládu z podcenění přípravy celého kontraktu. „Bylo to poměrně značné riziko a vláda si vzala všechny jako rukojmí kvůli svým politickým ambicím,“ uvedl místopředseda ANO Karel Havlíček. Premiér Petr Fiala (ODS) ale v dané souvislosti znovu zopakoval, že jihokorejská nabídka byla nejvýhodnější z pohledu ceny elektřiny i zapojení českého průmyslu.

Další výtkou opozice je skutečnost, že vláda plánovala podepsat smlouvu ještě před uzavřením konkrétních kontraktů s českými dodavateli. Kabinet ale argumentuje, že přesné rozdělení dodávek zatím nelze určit.