Horažďovice se staly nejúspěšnějším historickým městem Plzeňského kraje

Zdroj: Národní památkový ústav

HORAŽĎOVICE – Pozornost v těchto dnech na sebe strhly Horažďovice, které se staly nejúspěšnějším historickým městem Plzeňského kraje za rok 2022.

V tradiční celostátní soutěži za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a zón, která se pravidelně pořádá již od roku 1995, je udělován titul Historické město. Celostátnímu kolu předchází kolo krajské, jehož vítězem se staly právě Horažďovice. V Plzeňském kraji se přihlásili celkem tři kandidáti – o ocenění usilovala ještě města Kašperské Hory a Klatovy. „Musím konstatovat, že porovnávat tři významná historická města není snadné. Horažďovice mají dlouhodobě nejlépe vystavěný a realizovaný program regenerace. Mají zde zahrnuto více objektů, a to i ve vlastnictví jiných subjektů, než je město. Do Programu byly zvoleny objekty, které se výrazně podílejí na celkovém vzhledu nejhodnotnější části města,“ informoval za plzeňské pracoviště Národního památkového ústavu Pavel Domanický.

Nejvýznamnějšími akcemi v rámci Programu byla obnova Pražské (Červené) brány, pokračující práce na budově zámeckého pivovaru a dokončení obnovy stodoly – jako původního příslušenství městské usedlosti – v Podbranské ulici u domu čp. 57. Dalšími zásadními počiny bylo dokončení expozice Minerály, hornictví, zlato a perly Pootaví v suterénu zámku a dále obnova interiéru jednoho z masných krámů, včetně vybavení autentickými zařizovacími předměty, atrapami zboží a kvalitně zpracovaným infopanelem.