Málem došlo k masakru! Muž dronem vážně ohrozil vrtulník záchranářů

Autor: Konflikty.pl, Attribution, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11229621

DOMAŽLICKO – Neuvěřitelně hloupý a nebezpečný čin způsobil osmatřicetiletý muž, který v obci Horní Folmava vážně ohrozil záchranný vrtulník, transportující zraněnou osobou. Jen duchapřítomností pilota nedošlo ke katastrofě.¨

Vše se odehrálo koncem října minulého roku, kdy na místě zasahoval vrtulník W3A Sokol. Po naložení zraněné osoby, nastoupení celé posádky do vrtulníku a vystoupání do výšky deseti metrů si pilot náhle všiml, že před vrtulníkem poletuje nějaký objekt. Když byl od vrtulníku vzdálen asi tak pět metrů, pilot uviděl, že se jedná o dron, který se nachází v úrovni jeho očí. Aby nedošlo ke střetu, musel okamžitě nabrat větší výšku, využít maximálního výkonu stroje, aby tak nebezpečný dron mohl přelétnout. „Tuto událost poté pilot nahlásil. Operační důstojník o tom informoval policisty s tím, že dron by měl přistávat na tržnici mezi stánky na Folmavě. Jeden z policistů se poté na tržnici vydal a v jednom stánku objevil muže, který v ruce držel ovládání od dronu, na kterém byl upevněný mobilní telefon. Policisté majitele dronu ztotožnili. Přiznal se, že dron používal a ze zvědavosti se chtěl podívat, co se stalo. Pravidla pro používání dronů však neznal a na létání s dronem neměl oprávnění,“ vylíčila prekérní situaci mluvčí policie Dagmar Brořová.

Domažličtí kriminalisté dneska, 20. února 2023, zahájili trestní stíhání tohoto osmatřicetiletého muže, kterého obvinili ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. „Tímto mimořádným případem se zabývali od konce října loňského roku, Věnovali tomuto případu maximální úsilí. Prováděli výslechy svědků, vyhodnocovali kamerové záznamy, nechali vypracovat znalecký posudek z oboru doprava odvětví letecká doprava. Ze závěrů posudků vyplývá jednoznačně, že dron mohl ohrozit život a zdraví posádky vrtulníku, zasahujících složek integrovaného záchranného systému a také nejméně třiceti přihlížejících osob v bezprostřední blízkosti vrtulníku. V případě střetu dronu s vrtulníkem by vrtulník nebo jeho části mohly na osoby nacházející se na zemi pod vrtulníkem dopadnout. Obviněný je stíhaný na svobodě, hrozí mu trest odnětí svobody až na dva roky,“ uzavřela mluvčí.

Zdroj: PČR