S podvody na internetu se roztrhl pytel! Dva nové případy na Rokycansku!

ROKYCANSKO – Dva nové případy podvodu na internetu v současné době řeší rokycanští policisté. Pachatelé postupovali pokaždé stejným způsobem.

V tom prvním devětatřicetiletá žena nabízela na stránce Facebook Marketplace dětské oblečení, o které 28. února ve večerních hodinách projevil zájem neznámý uživatel. Ten požadoval zaslání zboží přes kurýrní společnost, kterou si sám určil. Na její emailovou adresu následně zaslal odkaz, kam měla vyplnit kompletní údaje k jejímu bankovnímu účtu s tím, že tam budou zaslány peníze za zboží. Žena tak učinila a zanedlouho jí přišel požadavek ke schválení platby ve výši 31 900 korun. Ta byla následována dalšími čtyřmi žádostmi, kdy každá z nich byla na částku 25 000 korun. „Naštěstí žena ani jednu z těchto plateb nepotvrdila a nepřišla o žádné peníze. Věc ale správně oznámila a rokycanští policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů podvodu, neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,“ uvedl mluvčí policie Ondřej Hodan.

Staňte se členy FB skupiny Život v Plzeňském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Sledujte nás na Twitteru, kde pro vás připravujeme plejádu pestrých zpráv. Čtěte krimi články pohodlně z jednoho místa na FB skupině Policie v akci – Plzeňský kraj.

V druhém skutku byl postup podvodníka úplně stejný, jen s tím rozdílem, že dvaačtyřicetiletá žena platbu bohužel naivně potvrdila. Opět byla kontaktována neznámým uživatelem na Facebooku, který v úterý 28. února projevil zájem o nabízené zboží. Na email obdržela odkaz na kurýrní společnost, kam vyplnila údaje o své platební kartě. Následně jí do bankovní aplikace ke schválení přišla platba ve výši 18 998 korun, kterou odeslala.  „Tyto typy podvodů jsou bohužel velice časté, a proto všem doporučujeme, aby zboží odesílali na dobírku, případně kupujícímu zaslali pouze číslo účtu, kam si přejí zaslat peníze. Rozhodně do žádných podezřelých odkazů nevypisujte citlivé údaje, jakými jsou číslo platební karty, datum expirace platební karty, CVV kód či přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Stejně tak nikomu neumožňujte vzdálený přístup do vašeho počítače či chytrého telefonu,“ radí Ondřej Hodan.