Jak se vám líbí? Areál v Manětínské ulici vypadá jak ze žurnálu

PLZEŇ – Přesně po roce Městský obvod Plzeň 1 v březnu konečně dokončil práce na revitalizaci areálu někdejšího minigolfu ve vnitrobloku v Manětínské ulici.

Firma zde zrenovovala stávající sportoviště a poblíž vyrostla kavárna s terasou, pro kterou nyní obvod hledá nájemce. Poté bude prostor zpřístupněn veřejnosti. Na své si tady přijdou především rodiny s dětmi, které ocení jak rozmanité herní prvky, tak třeba lezeckou stěnu, klouzačku nebo stoly na ping-pong. Revitalizace vnitrobloku si vyžádala investici za 24 milionů korun. „Jde přesně o ten projekt, na kterém se podílejí sami občané a takových máme na Jedničce celou řadu,“ uvedl místostarosta Jedničky Miroslav Šuma, v jehož gesci jsou investice. O revitalizaci zanedbaného místa mezi panelovými domy se začalo hovořit v roce 2019 a poté se uskutečnilo plánovací setkání s místními obyvateli, kteří řekli, jak si proměnu místa představují.

Následně vznikl architektonický návrh, ke kterému se mohli vyjádřit občané během veřejného projednání. Se samotnými pracemi se začalo loni v březnu. „Tohle místo si proměnu určitě zasloužilo a já věřím, že zatraktivní život na zdejším sídlišti, především pak rodinám s dětmi,“ podotkl Miroslav Šuma. Prostor také bude oázou zeleně, zahradníci zde totiž vysázeli dohromady 27 listnatých stromů, především dubů, javorů a třešní a jeden jasan úzkolistý. Zelená je pak i plochá střecha zdejší kavárny, kterou pokryly rozchodníkové rohože, jež ve vnitrobloku přispějí ke zlepšení mikroklima zejména v horkých letních dnech.

Součástí projektu byla také renovace stávajícího sportoviště. „Povrch byl opatřen barevnými nátěry s vyznačením hřišť pro jednotlivé sporty a současně byla provedena oprava a nátěr stávajícího oplocení hřiště včetně zvýšení plotu za brankou na jihovýchodní straně. Betonová zeď byla rozšířena a také tam přibylo pítko,“ uvedl architekt Aleš Kubalík.

Již bylo zmíněno, že úřad prvního plzeňského obvodu nyní hledá nájemce pro zdejší kavárnu. Ten by měl návštěvníkům nabídnout pestrý sortiment od kávy, alko a nealko nápojů po studené a teplé předkrmy, moučníky apod. „Nabídky přijímáme do 31. března do 12 hodin. Doufáme pak, že kavárna bude pro letošní letní sezonu v provozu,“ řekla vedoucí Odboru správy majetku ÚMO Plzeň 1 Eva Štědrá s tím, že podrobnosti najdou zájemci na webu obvodu umo1.plzen.eu.

Práce na proměně vnitrobloku začaly loni demolicí objektu bývalé restaurace a také terénními úpravami. Stavebníci se poté vrhli na budování nové kavárny. Investice je 24 milionů korun a hradil ji obvod ze svého rozpočtu, téměř 3,5 milionu pak obvod čerpá ze Státního fondu podpory investic.

Zdroj: Městský obvod Plzeň 1