Muž, který prováděl kybernetické útoky, byl obviněn ze dvou trestných činů!

PLZEŇ – Kriminalisté zahájili trestní stíhání pro neoprávněný přístup k počítačovému systému a nosiči informací a pro vydírání jednadvacetiletého muže.

Mladík se na internetu neoprávněně připojil do uživatelského účtu administrátora herního serveru s provozovanou multiplayerovou hrou (kde je hráč postaven do role zločince žijícího ve velkoměstě, jenž hodlá v průběhu hry vystoupat v řadách organizovaného zločinu). Tato hra je využívána širokou veřejností (hráči, zákazníci). „Prostřednictvím neoprávněného přístupu smazal na herním serveru nenávratně uložené soubory objektů využívaných pro soutěže a eventy, čímž způsobil provozovateli škodu a škodu na ušlém zisku z poskytování nadstandardních služeb serveru a také provedl blokaci pětasedmdesáti hráčů, kterým zamezil přístup ke hře,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Obviněný dále prováděl kybernetické útoky ve formě DoS a DDoS útocích, které směřoval na herní servery s provozovanou multiplayerovou hrou. „Těmito útoky herní server jako počítačový systém dočasně potlačil a zamezil k němu po dobu vedeného útoku dálkový přístup všem hráčům, zákazníkům a administrátorům, čímž způsobil škodu na ušlém zisku z poskytování služeb serveru v době jeho nedostupnosti. Poté prostřednictvím e-mailové komunikace vyzval provozovatele webového portálu k provedení platby ve výši 50 tisíc korun a dále k provedení platby v kryptoměně Bitcoin, že poté kybernetické útoky ustanou. Za spáchání výše uvedených trestných činů hrozí podle trestního zákoníku trest odnětí svobody na šest měsíců až čtyři roky,“ uzavřela policejní mluvčí.