Nejmenší šumavské jezero Laka láká na plovoucí ostrůvky

Horské jezero Laka v Národním parku Šumava. Zdroj: Shutterstock.com/Martin Lisner
Horské jezero Laka v Národním parku Šumava. Zdroj: Shutterstock.com/Martin Lisner

Šumava nabízí skvělá místa k toulkám a poznávání zdejší krásné přírody. Vyrazte na výlet k jezeru Laka, k nejmenšímu z osmi šumavských jezer ledovcového původu s plovoucími ostrůvky. K přírodní zajímavosti vedou stezky vhodné pro pěší, cyklisty i vyznavače běžeckého lyžování. 

Čím vším je jezero Laka zajímavé?

Jezero Laka, dříve též Mlaka nebo Pleso, najdete v šumavské přírodě mezi městem Železná Ruda a obcí Prášily v Plzeňském kraji. Tato přírodní zajímavost s uměle zvýšenou hrází leží v nadmořské výšce 1096 m, jde tedy o nejvýše položené jezero v České republice a zároveň nejmenší na Šumavě, s rozlohou okolo 2,5 ha a maximální hloubkou cca 4 m. Jeho dno není kamenité, ale rašelinové, zajímavostí jsou plovoucí ostrůvky po hladině. Faunu zde zastupuje suchopýr, ostřice, borůvčí, brusnice, v okolí vrba ušatá, rosnatka okrouhlolistá či vachta trojlistá a další vzácné rostliny a také se sem po půl století samovolně vrátili pstruzi. Poznejte jezero Laka i jeho okolí, které je obklopeno lesy, nabízí mnoho krásných turistických tras pro milovníky šumavské přírody.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Výhled na jezero Laka v Národním parku Šumava. Zdroj: Shutterstock.com/Petr Bonek
Výhled na jezero Laka v Národním parku Šumava. Zdroj: Shutterstock.com/Petr Bonek

Kudy k jezeru Laka?

  • Ze Železné Rudy po zelené turistické značce k rozcestí Debrník, dále po červené až k jezeru Laka; trasa je dlouhá 10 km v jednom směru.
  • Z Nové Hůrky po modré turistické značce (4,2 km). Tato trasa je nejvhodnější pro rodiny s kočárkem.
  • Z Prášil po zelené, s odbočením u rozcestí Vysoké Lávky na žlutou a u rozcestníku Hůrka na modrou, jednosměrně trasa měří 8,3 km.
  • Cyklostezka má číslo 2113.

Místo výletu

Kraj: Plzeňský
Okres: Klatovy
Obec: Prášily

Kontakt

Informační středisko obce Prášily
Prášily 110
342 01 Prášily

tel.: +420 606 027 083
e-mail: isprasily@email.cz
www.sumavanet.cz/icprasily

Tip na fajn výlet

Šumava skýtá mnoho turistických cílů. Vyrazte s dětmi na šumavský Špičák s rozhlednou, je plný atrakcí. Nebo na hrad Kašperk, neodmyslitelnou siluetou v podhůří šumavských lesů a nejvýše položený královský hrad v Čechách. Poznejte unikátní přírodu na nejchladnějším místě v Česku, Jezerní slať a největší rašelinné jezírko v České republice, Chalupskou slať na Šumavě.