Zámek Zelená Hora u Nepomuku: Odtajněte Černé barony a místo nálezu rukopisu

Zámek Zelená Hora u Nepomuku. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum Nepomuk
Zámek Zelená Hora u Nepomuku. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum Nepomuk

Raně barokní zámek Zelená Hora u Nepomuku je významnou památkou Plzeňska s barvitou historií. Vznikl přestavbou hradu, dominantou areálu je gotický hradní kostel a barokní hospodářský dvůr. Zámek vlastnila řada významných rodů, jeho dějiny jsou spjaty s nálezem Rukopisu zelenohorského či ustanovením Zelenohorské jednoty. Svou slávu také získal zfilmovaným románem Černí baroni. 

Zámek Zelená Hora u Nepomuku zažil rozkvět i strmý pád

Chráněnou kulturní památku, zámek Zelená Hora, najdete na návrší severně nad Nepomukem v Plzeňském kraji. Jeho počátky jsou nejasné, původně zde stál pouze kostel, postavený nejspíše ve druhé polovině 13. stol., později opevněný, hrad vznikl až po husitských válkách, v 17. století byl přestavěn na barokní zámek. Zámek Zelená Hora byl ve vlastnictví mnoha rodů, od roku 1938 se dostal do držení státu a nastalo 63 dlouhých let, kdy neudržovaný objekt chátral. Na Zelené Hoře se usídlila vojenská posádka, poté technické prapory a po nich československá armáda, devastace zámku pokračovala.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Interiér zámku Zelená Hora. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum Nepomuk
Interiér zámku Zelená Hora. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum Nepomuk

A jak to bylo se zámkem na Zelené Hoře dál?

Roku 1990 objekt armáda opustila. V letech 1996 až 2008 probíhaly na zámku rozsáhlé rekonstrukční práce. Na záchraně památky se intenzivně pracuje.
Dnes je zámek Zelená Hora u Nepomuku třípatrovou budovou s hranolovou věží, východní křídlo zdobí nádvorní arkády. V místnostech se dochovala nástropní malba, dřevěné obložení i vykládané stropy. V blízkosti zámku se nachází gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z 15. století.
Legendární zámek Zelená Hora, jehož vlastníkem je dnes obec Klášter, je od května 2023 pravidelně přístupný veřejnosti, v plánu jsou i kulturní akce.

Zajímavosti spojené se zámkem u Nepomuku

Zámek Zelená Hora u Nepomuku byl v českých dějinách vždy významným místem:

  • V roce 1465 zde byla v Černém sálu ustanovena Jednota zelenohorská.
  • Roku 1817 byl na zámku nalezen tzv. Rukopis zelenohorský.
  • Srdcem a duší Zelené Hory je Madona Zelenohorská, Mariánská soška.
  • Zelenou Horu navštívila řada známých historických osobností, jako například František Josef I. se svou chotí známou jako Sissi, Josef II. i Marie Terezie.
  • Zámek na Zelené Hoře je také dějištěm proslulého a úspěšně zfilmovaného románu Miloslava Švandrlíka Černí baroni.
Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Zelené Hoře. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum v Nepomuku
Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Zelené Hoře. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum v Nepomuku

Prohlídky a akce na zámku na Zelené Hoře

Zájemci o skupinové prohlídky (více než 10 osob) si mohou objednat komentovanou prohlídku zámku Zelená Hora na tel. 721 342 178 – Jana Tobrmanová, zastupitelka obce Klášter – vlastník zámku.

Do roku 2029 by na zámku mělo vzniknout několik expozic připomínajících perzekuce lidí během totality. V roce 2021 začalo totiž platit memorandum o budoucím využití historického objektu. Mezi jeho signatáře patří Ministerstvo kultury, Ústav pro studium totalitních režimů, Plzeňský kraj, organizace Post Bellum, Matice Jana Nepomuckého, město Nepomuk a obec Klášter, pod kterou zámek spadá.

Zámecká věž z nádvoří na Zelené Hoře. Autor: Helena Dvořáková, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons
Zámecká věž z nádvoří na Zelené Hoře. Autor: Helena Dvořáková, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Expozice Zelená Hora v městském muzeu

Zámek Zelená Hora zatím nemá žádné exponáty, a proto město Nepomuk otevřelo ve svém muzeu dvě nové expozice „Zelená Hora” a „Černí baroni”, které návštěvníky seznamují nejen s historií památky, nepomucké oblasti, ale také s působením pomocných technických praporů. složených z „politicky nespolehlivých“ vojáků.

  • Součástí nové muzejní expozice jsou desítky fotografií ze zámku, část původního zámeckého mobiliáře, různá vydání Rukopisu zelenohorského, exilová vydání Černých baronů, vojenské uniformy, dokumenty a předměty k PTP a 50. létům minulého století.
  • Pokud chcete spatřit např. vojenský kufr místního sběratele p. Šotoly, s kterým v roce 1953 odešel na vojnu, kde působil spolu se spisovatelem M. Švandrlíkem, busty Lenina a Gottwalda, či vzácný byzantský prsten z 8. – 9. století, máte nyní v Nepomuku možnost.
  • Součástí expozice jsou také velkoformátové současné i dobové snímky, nebo ukázky původního mobiliáře zámku.

Městské muzeum Nepomuk najdete na nám. Augustina Němejce 126, 335 01 Nepomuk, tel.: +420 371 592 546, e-mail: muzeum@nepomuk.cz.

Vstupní brána zámku s baštou. Zámek Zelená Hora u Nepomuku. Autor: Helena Dvořáková, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons 
Vstupní brána zámku s baštou. Zámek Zelená Hora u Nepomuku. Autor: Helena Dvořáková, licence CC BY-SA 4.0. Zdroj: Wikimedia Commons

Kdy zámek Zelená Hora u Nepomuku navštívit?

Bližší informace o prohlídkách, vstupném a akcích najdete na internetových stránkách zámku Zelená Hora.

Ve kterém kraji najdete Zelenou Horu?

Kraj: Plzeňský
Okres: Plzeň-jih
Obec: Klášter

Kde získáte informace?

Zámek Zelená Hora
Klášter 1
335 01 Nepomuk 1
tel.: +420 721 342 178

e-mail: zelenahora@obecklaster.cz
www.zelenahora.cz

Další informace poskytne

Informační centrum Nepomuk
nám. A. Němejce 127
335 01 Nepomuk

tel.: +420 371 591 167
e-mail: infocentrum@nepomuk.cz
www.nepomuk.cz/turista

Tip na fajn výlet

Nahlédněte do tak trochu jiné historie, a to v nedalekém městečku Přeštice, kde stojí Dům historie Přešticka, který vám představí dovednosti našich předků.
Vydáte-li se z Nepomuku na severovýchod, přijedete do Rožmitálu pod Třemšínem, kde můžete navštívit menší, ale o to více zajímavé Cvokařské muzeum, kde se dozvíte mnoho zajímavého o téměř zapomenutém cvokařském řemesle.