RS virus je příčinou tisíců úmrtí ročně, na český trh zamíří první vakcína. Komu bude určena?

Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

ČESKO – Když se řekne respirační virus, po zkušenostech posledních let se pravděpodobně každému hned vybaví covid-19. Respiračních virů je ale samozřejmě více, jedná se např. také o chřipku. Pro obě onemocnění již ale dostupné vakcíny máme. Nic takového však nelze říci o třetím nejčastějším respiračním viru – RS viru. První vakcína proti němu byla totiž Evropskou lékovou agenturou schválena právě v těchto dnech. Na český trh by se měla dostat již před letošní chřipkovou sezonou.

Pro koho je RS virus ohrožením?

RS virus je vedle chřipky druhým nejčastějším respiračním onemocněním. To je jen na území Evropy každoročně příčinou tisíců hospitalizací a bohužel nezřídka také úmrtí. Typicky se nákaza projevuje podobně jako běžné nachlazení. Nejvíce pak RS virus ohrožuje seniory ve věku nad 60 let a seniory s dalšími chronickými onemocněními. Závažné potíže ale může způsobit také v případě kojenců a batolat. Bohužel vakcína, která by měla i na český trh zamířit již v září, ale dětem určena není. Bude totiž (zatím) dostupná jen pro seniory ve věku nad 60 let.

Jak vakcína funguje?

Očkovací látka od britské společnosti GSK dle slov Romana Chlíbka, předsedy České vakcinologické společnosti, funguje tak, že je vytipován antigen, který stimuluje imunitní systém a obsahuje pomocnou látky, která umí stimulovat nejen imunitu vrozenou, ale i získanou. Organismus si tedy vybuduje imunitu tak, že virus se nebude moci dále množit.

Účinnost vakcíny pak byla potvrzena v klinických studiích. Testována byla na více jak 25 tisících dobrovolnících v 17 zemích a účinnost v prevenci vzniku onemocnění se pohybuje kolem 83 %. U osob s přidruženými chronickými onemocněními dosahuje účinnost dokonce k 95 %. Přitom právě kombinace vyššího věku a přidružených onemocnění může být jinak v případě nákazy RS virem poměrně problematická a v některých případech i život ohrožující.

Kde bude vakcína k dispozici?

Ačkoliv do Česka obvykle nové vakcíny míří až mezi posledními zeměmi v rámci EU, v případě vakcíny proti RS viru by i k nám měly první dávky mířit již v září letošního roku. Tak, aby bylo možné vakcinaci provést ještě před začátkem chřipkové sezony. „Je to unikání příležitost, jak senioři mohou doplnit svou ochranu proti třem nejčastějším respiračním virům: chřipce, covidu-19 a RS viru,“ shrnul Chlíbek.

Očkování by mělo být prováděno běžně v ordinacích praktických lékařů. Jediným „úskalím“ je, že minimálně zatím nebude očkovací látka hrazena ze zdravotního pojištění. Prozatím také není známo, zda bude dostačovat podání jen jedné dávky, nebo bude po čase nezbytné provést přeočkování. V této souvislosti bude probíhat další sledování dlouhodobějších účinků vakcíny.

Další vakcíny budou následovat

Ačkoliv omezení věkem může být limitující, na trh by během pár měsíců měly zamířit vakcíny proti RS viru i od dalších firem (nejdříve pravděpodobně z laboratoří Pfizer). Z hlediska působení by se nijak zásadně lišit neměly, ale vzhledem k odlišným klinickým studiím se očekává, že odlišné by mohly být i cílové skupiny (např. mladší lidé, těhotné ženy apod.)