Krajský policejní ředitel odchází úplně od policie, jde si hledat práci

ilustrační foto

PLZEŇ – Po třech letech končí ve funkci ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Jaroslav Vild. „K 15. červenci končím služební poměr, je to z osobních důvodů,“ potvrdil Vild, který u policie působí od roku 1991. Z řadového policisty na Rokycansku se za tři desetiletí vypracoval až na náměstka policejního prezidenta, poslední tři roky šéfoval Policii ČR v Plzeňském kraji,

„Odcházím úplně, nebudu působit ani jako občanský zaměstnanec u policie. Vild bude dle svých slov hledat práci, zřejmě v soukromém sektoru. Tři roky, které v Plzni strávil ve funkci, nebyly podle něho lehké. „Byl poznamenané krizemi, jimiž jsme si prošli – covid, poté migrační krize, nejdříve Ukrajina, pak tranzitní. Jsem spokojen s tím, jak jsme to ustáli, bylo to myslím se ctí,“ uvedl Vild s tím, že i přes tyto zásadní komplikace se podařilo hned několik pozitiv, mimo jiné zřízení speciální pořádkové jednotky či Pol Pointů (bezpečná kontaktní místa, kde je oznamovateli vytvořeno soukromé a diskrétní prostředí).

„Otázka samozřejmě je, jak hodnotit personální situaci. Ta není v tuto chvíli optimální, uvidíme, jaký bude další vývoj. Ale rozhodně se za tři roky personální situaci podařilo stabilizovat, nedocházelo k velkým odchodům,“ tvrdí Vild. Doplnil, že jeho nástupce má na co navázat. Zásadní je téma nového krajského ředitelství. „Jde o dlouhodobý projekt, záležitost v horizontu deseti let. Současná budova, kde je zejména krajské ředitelství a některé jeho součásti, je samozřejmě energeticky velice náročná, je z roku 1984. Navíc se v okolí chystají projekty, které zásadně změní charakter této oblasti. I z tohoto důvodu stojí za zvážení, co s objektem dál. Jednou z věcí, které jsme začali diskutovat, je proto výstavba nového krajského ředitelství,“ prozradil Vild.

Dalšími tématy pro nového šéfa Krajskéh Policie ČR v Plzni je, že by policie měla mít zázemí v pohraničí, a výstavba či rekonstrukce menších objektů, které má policie v rámci Plzeňského kraje v užívání. Ne úplně vše se ale podařilo, neobjasněny zůstávají například dvě vraždy v Plzni, z nichž ta druhá, kdy pachatel uřízl oběti hlavu i genitálie, vyvolala ve městě letos v lednu velký rozruch.

Uvolněné služební místo ředitele Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje bude tedy nejprve nabídnuto v rámci nabídkového řízení příslušníkům zařazeným ve stejné tarifní třídě. Pokud z nabídkového řízení nový ředitel nevzejde, bude následně vypsáno výběrové řízení, do kterého už se budou moci přihlásit uchazeči zařazení do nižší tarifní třídy,“ uvedl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.