Jízdné v plzeňské MHD zase vzroste

Opatření se dotkne i provozu linky č. 8. / Ilustrační foto

PLZEŇ – Město Plzeň upraví (což znamená, že zdraží) od 1. ledna 2024 tarif jízdného ve své městské hromadné dopravě. Reaguje tak na fakt, že výrazně rostou náklady. Průměrně se tarif navýší o jedenáct procent. Výrazněji, o šestnáct až dvacet procent stoupne cena jednorázových jízdenek, naopak u celoročního předplatného bude míra zdražení sedm a půl procenta.

Podmínky pro bezplatnou přepravu se nemění, zdarma budou i nadále cestovat například děti do 15 let s Plzeňskou kartou, dárci krve, senioři nad 65 let.

Zároveň dochází ke kompletnímu sjednocení podmínek pro cestování v Plzeňském kraji u cestujících ve věku od 15 do 26 let. K tomu, aby mohli cestovat na zlevněné jednotlivé jízdné v MHD, již od 1. 1. 2024 nebudou potřebovat Plzeňskou kartu. Od 15 do 18 let jim postačí doklad totožnosti a od 18 do 26 let ISIC karta, případně žákovský průkaz.

Pro ostatní skupiny cestujících s nárokem na slevu se nic nemění.

„Jsem velmi rád, že kolegové ve vedení města přijali můj návrh nepromítat zcela inflaci do jízdného a ochránit občany využívající MHD před plnými dopady zdražování. Zejména u celoročního předplatného, které je pro jednotlivce, a hlavně rodiny zpravidla na konci roku citelným výdajem, je důležité udržet přijatelnou cenu. Aktuální data ze sčítačů ve vozech hovoří o tom, že MHD je v Plzni využívána na úrovni ještě vyšší než před covidem, což je pro udržitelnou mobilitu ve městě výborná zpráva a příznivou cenotvorbou tarifu, zejména posilováním výhodnosti předplatného, chceme tomuto trendu napomáhat,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy Aleš Tolar.

Změnou tarifu plní Rada města Plzně platné usnesení z roku 2015, jež navrhuje valorizovat ceny jízdného o roční míru inflace a případně i o jiné faktory, které mají vliv na konečnou cenu jízdenky. Do změny však nemusí promítat celou míru inflace.

Co se týká celoročního předplatného, zvýší se od 1. ledna 2024 jeho cena z 4252 českých korun na 4574 korun. Půlroční bude stát místo stávajících 2460 korun 2646 korun, cena měsíčního předplatného se zvýší z 508 korun na 546 korun. V případě jednorázových jízdenek bude nově od ledna 2024 stát základní půlhodinová jízdenka zakoupená ve voze čtyřiadvacet místo současných dvaceti korun.

Cena hodinové jízdenky se zvýší z 24 na 28 korun a tříhodinové ze 42 na 50 korun.

Zdroj: Mgr. Eva Barborková, město Plzeň