Klenčí chce opravit rodný dům Jindřicha Šimona Baara a zvýšit návštěvnost muzea

KLENČÍ POD ČERCHOVEM – Zastupitelstvo Klenčí pod Čerchovem chce nechat opravit rodný dům spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Ještě předtím ho chce ale zapsat mezi kulturní památky. Objekt slouží tak, jak si přál spisovatel, tedy jako muzeum.

Spisovatel si ve své poslední vůli přál, aby jeho dům sloužil kultuře a osvětě. Městysu Klenčí proto odkázal celý svůj majetek. V roce 1926 se v Baarově bytě otevřela první expozice. Klenčí teď chce dům opravit a plánuje také úpravy muzejních prostor. „Poměrně dlouho trvala příprava žádosti a také schválení jejího podání. Teď už ale doufáme, že Ministerstvo kultury by mohlo žádosti vyhovět v řádu týdnů,“ tvrdí starosta Klenčí Jan Bozděch.

Zařazení mezi kulturní památky by mohlo muzeum zatraktivnit pro veřejnost a také otevřít širší možnosti spolufinancování projektu opravy budovy, kterou má vedení města v plánu.

„Expozice je do jisté míry dána dispozicemi Baarova bytu, nicméně chceme obnovit základní stavební prvky – omítky, podlahy a podobně. Čekají nás také opravy oken a fasády,“ popsal Jan Bozděch. Ve spodním patře domu chce městys zřídit expozici o historii Klenčí a o lidových řemeslech. Návštěvnost muzea se aktuálně pohybuje kolem 3 500 lidí ročně. Toto číslo považují místní za nízké. A tak chtějí vylepšit expozice, zapsat dům mezi kulturní památky i opravit budovu.

Použitý zdroj: ČRo Plzeň