Magistrát připravil krizový scénář: Končí některé dávky pro uprchlíky z Ukrajiny

Ne každý, kdo slibuje pomoc ukrajinským dětem, to skutečně dělá. / Ilustrační foto

PLZEŇ – V souvislosti se změnou dávek pro ukrajinské uprchlíky, účinnou již od této soboty 1. července, hrozí, že by se početná skupina ukrajinských migrantů (v ČR je největší právě v Plzeňském kraji a v Praze) mohla ocitnout na ulici. Město Plzeň se proto na tento krizový scénář připravuje.

Došlo ke schůzce primátora Romana Zarzyckého se zástupci městské policie a členy krizového štábu. Vedení města Plzně chystá několik opatření. V blízkosti Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině vyroste stan, posílen bude výkon služby městské policie a připravuje se možnost nouzového noclehu až pro 50 osob.

„Naší naprostou prioritou je zajištění bezpečnosti. Nikoho nechceme nechat na ulici, proto jsme se domluvili na zřízení stanu, ve kterém bude možné dočasně přečkat. Lidé v něm najdou vše pro základní hygienu. Nad rámec těchto opatření žádnou jinou formu podpory nepřipravujeme. Jsem přesvědčen, že se jedná o záležitost, kterou má řešit vláda. Ta opět zaspala a snaží se veškerou odpovědnost hodit na kraje a samosprávy,” tvrdí primátor města Plzně Roman Zarzycký. „Stan o rozměrech zhruba 10×15 metrů postavíme do konce tohoto týdne v prostoru u bývalého domu Prior na Americké třídě, kde bude fungovat Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině. Ve stanu budou k dispozici lavice a stoly, lehátka, pitná voda, v blízkosti necháme instalovat mobilní toalety,“ přiblížil radní pro oblast bezpečnosti Jiří Winkelhöfer.

Opatření připravuje vedení města Plzeň ve spolupráci s Odborem bezpečnosti, prevence kriminality a krizového řízení, Odbor sociálních služeb a Odbor sociálního začleňování Magistrátu města Plzně, zapojena je také Městská policie Plzeň. V případě potřeby je město připraveno poskytnout pro zhruba 30 až 50 osob nouzový nocleh.