Pitva prokázala nešťastnou náhodu, fámy se přesto množí

Ilustrační foto Tomáš Branda

SOBĚTICE – Jak jsme vás již informovali, tragicky skončila oslava konce školního roku v obci Sobětice, kde žijí necelé tři stovky lidí v sedmdesáti domech a obec vlastně patří pod správu Klatov. Skupinka deváťáků se navzdory svému věku rozhodla rozlučku se základní školou zakončit popíjením alkoholu. Patnáctiletý Jan se silně opil a poté šel spát do stanu. Ráno ho tam spolužáci našli bez známek života. Policie po provedené pitvě případ uzavřela jako nešťastnou náhodu.

Deváťáci ze základní školy v Klatovech oslavovali konec školy v pátek na louce u Sobětic. Tam se podle dostupných informací patnáctiletý chlapec opil a poté šel spát do stanu.

Při soudní pitvě, kterou nařídili policisté, nebylo zjištěno cizí zavinění. „Vzhledem k věku dítěte nebudeme sdělovat žádné další informace,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Chyba: Nejprve volali rodiče, pak záchranku

Tragédie zasáhla nejen spolužáky a učitele, ale i sportovní veřejnost. Hoch byl totiž všestranným sportovcem a talentovaným judistou, ve své kategorii byl mezi deseti nejlepšími borci v republice.

Podle již potvrzených informací na louce u obce Sobětice místní mládež slavila konec školy a teprve patnáctiletý Honza se silně opil. Kamarádi ho tam měli nechat spát ve stanu a dál se na místě bavili.
Chlapec ve spánku vdechl zvratky a udusil se. Když ostatní zjistili, že něco není v pořádku, na místo přivolali chlapcovu rodinu, a teprve pak byli přivoláni i záchranáři. „Mohu potvrdit, že jsme u tohoto velice smutného případu skutečně zasahovali, ale bohužel náš lékař musel u mladistvého chlapce konstatovat smrt,“ potvrdila nám informace z místa mluvčí záchranné služby Mária Svobodová.

Fámy se množí

Na místo tak musel vyjet koroner, vyšetřování smrti dítěte si převzali kriminalisté a byla nařízena soudní pitva. V některých médích se následně objevila zpráva, že na ležícího chlapce měli jeho kamarádi i dupat, což pochopitelně vyvolalo v Soběticích i v Klatovech emoce. Tuto informaci vyloučily výsledky pitevní zprávy. „K případu úmrtí chlapce na Klatovsku mohu uvést, že včera proběhla soudní pitva, při které bylo vyloučeno cizí zavinění. Další informace vzhledem k věku zemřelého nebudeme uvádět,“ uvedla mluvčí policie Dagmar Brožová.

Záchranáři apelují na všechny – když už k něčemu podobnému dojde, je nutné přivolat záchranáře okamžitě a nečekat, zda se z toho kamarád vyspí. Dětský či ještě nedospělý organismus se s přemírou alkoholu nedokáže vypořádat tak, jako tělo dospělého člověka, následky mohou být fatální.