Mirošov obnovuje hornickou tradici po více, než sto letech: Tradiční Prokopské slavnosti

Zdroj foto: Shutterstock.com/DaCek
Zdroj foto: Shutterstock.com/DaCek

MIROŠOV – Mirošov na Rokycansku zažil největší rozkvět díky těžbě kvalitního černého uhlí v letech 1857 – 1904. Nejvýznamnější událostí ve městě v té době bývaly hornické Prokopské slavnosti, které však s ústupem těžby zanikly. V té době zda také působil bojovník horníků za sociální spravedlnost Antonín Uxa, který má v Mirošově pomník. Město Mirošov hornickou tradici po více než sto letech obnovuje, a to s opravdu zajímavým programem.

„Jsem rád, že mohu širokou veřejnost pozvat na oslavy sv. Prokopa, českého patrona hornického stavu. Na 5. července jsme připravili program, ve kterém si vybere určitě každý. Mysleli jsme na děti i na dospělé. A prezentovat se budou i místní. Celou akci v poledne zahájí tradiční hormická hymna v podání smíšeného pěveckého sboru z Radnic (i to je město na okrese Rokycany s významnou hornickou tradicí. Už v půl druhé na pódiu pod naší nově opravenou radnicí vystoupí také roztleskávačky mirošovského Sokola – Little Cats a Crazy Cats. Máte se skutečně na co těšit,“ zve na slavnosti starosta Mirošova Vlastimil Sýkora.

Všichni Prokopové mají svátek 4. července, kdy se také historické Prokopské slavnosti konávaly. V Mirošově budou v tento den zahájeny mší ke sv. Prokopovi v rámci bohoslužby v kostele sv. Josefa od 18 hodin.  V Místním kostele působil v osmnáctém století vlastenecký kněz a básník Vojtěch Nejedlý, ke kterému do Mirošova jezdil i Josef Dobrovský, vůdčí postava národního obrození.

Světská část zábavy je naplánována na 5. července. Děti budou jistě nadšené z vystoupení kouzelníka Hopsíka a skupiny Čiperkové. „Já osobně se nejvíce těším na podvečerní a večerní program na náměstí Míru. Zazpívá tu totiž Bára Zemanová s kapelou, s hity mého mládí do Mirošova přijede skupina Odyssea a kolem deváté večerní nás čeká divoký závěr se skupinou Arakain,“ popisuje vrchol programu Prokopských slavností současný starosta Mirošova Vlastimil Sýkora.

Samozřejmostí pak bude bohaté občerstvení, se kterým se budou prezentovat i lokální restaurace.

Mirošovské Prokopské slavnosti 2023 – program
úterý 4. července, kostel sv. Josefa
18:00 – Mše ke sv. Prokopovi

 

středa 5. července, náměstí Míru
12:00 – Slavnostní zahájení
12:05 – Smíšený pěvecký sbor Radnice (hornické písně)
12:30 – Hořovická osma
13:30 – Little Cats a Crazy Cats
14:00 – Kouzelník Hopsík
15:30 – Čiperkové
17:00 – Bára Zemanová s kapelou
18:30 – Odyssea
21:00 – Arakain