Projekt Okřídlení sousedé: Dobrovolníci sledují v kraji čapí hnízda

PLZEŇ – Dobrovolníci sledují dění na hnízdech po celé České republice a nejinak je tomu i v Plzeňském kraji. Letos se do pozorování zapojilo již 933 lidí, kteří zadávají informace na speciální web, značný počet dobrovolníků je právě z Plzeňského kraje. Díky jejich soustavnému pozorování získává Česká společnost ornitologická (ČSO) přehled o tom, jak probíhá hnízdní sezóna a kolik je na jednotlivých hnízdech mláďat.

Informace o vzrostlých mláďatech jsou důležité k vyhodnocení úspěšnosti čapí sezóny. A vypadá to, že ta letošní bude úspěšná! Aktuálně na téměř šesti stovkách hnízd čápů bílých v ČR registrují ornitologové mláďata, z toho na třetině už jsou vzrostlá.

„To víme pouze díky zapojení devíti stovek dobrovolníků, kterým za jejich aktivitu velmi děkujeme. I nadále vyzýváme veřejnost ke kontrole čapích hnízd,“ uvádí Gabriela Dobruská, koordinátorka zmíněného projektu.

Program občanské vědy Čapí hnízda letos slaví již desátou sezónu. „Ve spolupráci s veřejností sledujeme průběh hnízdění čápů od roku 2014. Loni jsme zažili velmi úspěšnou sezónu, zapojilo se 924 dobrovolníků, kteří spočítali 1 687 vzletných mláďat, což bylo nejvíc v historii programu. Zatím doufáme, že letošní sezóna bude podobně úspěšná,“ tvrdí Gabriela Dobruská.

Ornitologové proto vyzývají všechny, kteří se budou pohybovat krajinou, aby si všímali čapích hnízd. Sledování hnízd čápů bílých v rámci projektu Okřídlení sousedé byl podpořen grantem z Norských fondů. „Proč Okřídlení sousedé? Okřídlení sousedé s námi žijí již po staletí, nástrahám moderní doby se však nedovedou přizpůsobit během několika málo let. V projektu prostřednictvím filmů, publikací, seminářů pro učitele, přednášek pro odborníky a vycházek pro veřejnost představujeme možnosti, jak se každý z nás může zapojit do ochrany našich okřídlených sousedů,” tvrdí Gabriela Dobruská.