Anasaziové: Jaký osud potkal prastarý indiánský kmen, který náhle zmizel?

Areál Pueblo Bonito, Nové Mexiko. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Co se asi stalo se starodávným indiánským kmenem, který obýval krásný kaňon Chaco v Novém Mexiku?

Záhadní Anasaziové

Pueblo Bonito je považováno za největší archeologickou záhadu USA. Asi před 800 lety náhle a nečekaně zmizel z pouště Nového Mexika celý indiánský kmen, který tvořilo více než 8000 lidí! Zůstalo po nich jen několik stop. Byli známí jako Anasaziové, Orlí lid, a jejich jméno znamená v jazyce Navahů „Prastaří“.

V roce 1888 přijeli do kaňonu Chaco (19 km dlouhý a 1500 metrů široký) vlastně náhodou dva kovbojové. Našli tu přibližně 800 obydlí tvořících Pueblo Bonito, původní sídlo Anasaziů – podle některých to bylo jejich hlavní sídlo, podle jiných pouze duchovní centrum. V době svého vzniku okolo roku 1000 šlo o zcela monumentální komplex, nic podobného v této oblasti neexistovalo.

Kivy

Nejdůležitějšími architektonickými prvky byly kruhové zahloubené útvary zvané kivy. Zřejmě sloužily k posvátným účelům – ve střeše měla každá z nich otvor, kterým mohli podle liturgie přicházet a odcházet duchové. Sluneční paprsky procházející do kiv okny za úsvitu o letním slunovratu dopadaly přímo do zvlášť vytvořených výklenků, což je fenomén, který dosud není vysvětlen.

Sluneční dýka

Ještě více se však projevuje ve stěně stolové hory Fajada Butte. Zdejší jeskynní malba představuje dvě spirály, z nich ta větší je v den letního slunovratu díky prasklinám ve skále přeťata svazkem světla – tzv. sluneční dýkou. O zimním slunovratu naproti tomu světlo proniká dvěma prasklinami, které spirálu ohraničují ze dvou stran, tedy jde o jakýsi pradávný kalendář v kameni.

Krom toho, že byly kivy orientovány v souladu s překvapujícími astronomickými znalostmi, stály rovněž jejich kruhovité základy na přesně stanovených místech, která vybrali šamani. Podle nich vykazovala silnou energetickou aktivitu planety Země, jejímž symbolem byla právě spirála.

A další schopnosti Anasaziů?

Jednou z nich bylo stavění cest. Vytvořili přes 300 km stezek, přičemž jedna z nich je i 33 km dlouhá a dokonale rovná Velká severní cesta, která se táhne nad Pueblem Bonito. Navrhnout ji tak precizně by byl problém i s použitím kompasu – ten ale Anasaziové neznali. Zdá se, že jejich znalosti byly velmi vyspělé.

Kam a proč zmizeli?

Když první průzkumníci dorazili na místo jejich pobytu, vše zde bylo netknuté, jakoby zanechané přesně tak, jak to původní obyvatelé opustili. Předměty v obydlích byly rozmístěny tak, že to vypadalo, že si obyvatelé jen odskočili na návštěvu k sousedům. To vše bez jediné stopy po bitvě nebo vypuknutí epidemie. Jaký osud potkal „Prastaré“?