Policisté diskutovali s cyklisty a doporučili: Na kolo a koloběžku jen s přilbou

Růžové kolo
foto Rekola

PLZEŇ – U Velkého Boleveckého rybníka mluvili státní policisté o bezpečném chování při jízdě na kole. „Při veškerých preventivních aktivitách zaměřených na bezpečnost cyklistů se snažíme tyto zvlášť zranitelné účastníky silničního provozu – cyklisty, koloběžkáře i jezdce na elektro verzích, přesvědčit, aby dodržovali pravidla bezpečné jízdy a používali ochranné prvky,“ sdělila na oficiálních internetových stránkách Policie ČR tisková mluvčí Hana Kroftová.

V loňském roce se na silnicích Plzeňského kraje stalo 3 890 dopravních nehod, z toho 233 nehod s účastí cyklistů, při kterých zemřeli čtyři z nich- dva neměli při nehodě přilbu. Z výsledného počtu dopravních nehod, kde figurovali cyklisté, sice došlo k poklesu oproti roku předloňskému (-18), ale u těch nejtragičtějších následků došlo k navýšení (+3).

Na  akci „Na kole jen s přilbou“ byli s Týmem silniční bezpečnosti i policisté Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, také strážníci Městské policie Plzeň, zástupci Magistrátu města Plzně z odboru bezpečnosti prevence kriminality a krizového řízení a pochopitelně BESIP.

V letním období se spousta příznivců cyklisty věnuje této aktivitě, někteří usednou za řídítka jízdního kola jen příležitostně, každý by měl dle rad policistů myslet na to, že k nehodě může dojít kdykoli, kdekoliv a stát se může komukoliv. Proto opakovaně připomínáme důležitost dodržování základních pravidel a nejčastější chyby, kterých se tito účastníci silničního provozu dopouštějí.

To hlavní, co mohou cyklisté a cykloturisté pro svoji ochranu zdraví a života udělat, je právě při jízdě na kole či koloběžce používat ochrannou přilbu. Zákon sice ukládá povinnost mít helmu „pouze“ osobám mladším 18 let, ale statistiky hovoří za vše. Přilbou by se měli chránit všichni.

 

Jaká je tedy povinná výbava jízdního kola, jak a proč být v provozu vidět a hlavně:

NA KOLO JEN S PŘILBOU. PAMATUJTE NA TO, ŽE SICE TO NENÍ PRO KAŽDÉHO POVINNOST, ALE NUTNOST V PŘÍPADĚ PÁDU. MYSLETE NA SVÉ ZDRAVÍ A ŽIVOT!

 

Několik zásad a doporučení pro bezpečnou jízdu na kole přímo od Policie ČR:

Na vozovce jezděte co nejblíže u pravého okraje, nikdy dva vedle sebe, ale za sebou.

Sledujte pozorně provoz, abyste mohli včas zpomalit nebo zastavit před možným nebezpečím.

Dávejte pozor na vozidla, která zastavila, především na vystupující osoby a na otevřené dveře.

Na jednomístném kole se nemůže přepravovat více osob.

Na kole nevozte předměty, které by mohly zranit vás nebo další osoby.

Při změně směru jízdy dávejte včas a takovým způsobem najevo svůj úmysl.

Chovejte se ohleduplně k ostatním účastníkům silničního provozu.

Při jízdě se plně věnujte řízení, vyvarujte se poslechu hudby či telefonování a psaní SMS za jízdy.

Používejte pestré oblečení a reflexní prvky.

Za snížené viditelnosti rozsviťte světla.

K jízdě využívejte především cyklostezky a méně frekventované komunikace.

Cyklista mladší 10 let smí jezdit na silnici, místní nebo účelové komunikaci jen pod dohledem osoby starší 15 let.