Policisté převzali tři nové defibrilátory

Policejní auto
Ilustrační foto

PLZEŇ – Vedení Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje si převzalo od hejtmana Rudolfa Špotáka hmotný dar v podobě AED. Poslední pracovní den v týdnu, tedy v pátek 14. července předal hejtman Plzeňského kraje do rukou vedení Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje tři defibrilátory, které budou sloužit policistům při běžném výkonu služby k záchraně lidských životů.

Předání defibrilátorů se na Krajském úřadu Plzeňského kraje  zúčastnil policejní prezident Martin Vondrášek, odcházející ředitel krajského ředitelství Jaroslav Vild a jeho nástupce Petr Macháček.

Všichni přítomní se shodli na tom, že předání tohoto daru je dalším vyjádřením podpory státním policistům a také příkladem vzájemně nastavené profesionální spolupráce. Vybavení policistů přístroji AED má svůj opodstatněný a nenahraditelný význam. Policejní hlídky se totiž mnohdy dostávají jako první na místo, kde je zapotřebí zachránit lidský život a využití defibrilátoru může v takových případech sehrát zásadní a klíčovou roli. O předání daru informovala média a veřejnost policejní mluvčí Pavla Burešová.

Policisté na území Plzeňského kraje disponují 48 přístroji, které slouží pro obnovu správné srdeční činnosti. Vybavena jsou jimi vozidla prvosledových hlídek, dálničních oddělení, dopravních inspektorátů, služební prostředky speciální pořádkové jednotky a zásahové jednotky. K využití je mají ale i policisté na vybraných obvodních odděleních a rovněž na Školním policejním středisku Domažlice, kde slouží pro potřeby výcviku policistů v oblasti zdravovědy.

Tři nové defibrilátory budou nyní přiděleny na speciální pořádkovou jednotku, která plní své služební povinnosti po celém území Plzeňského kraje. Právě policisté ze speciální pořádkové jednotky využívají defibrilátory nejčastěji.

Samotný defibrilátor je zařízení složené ze dvou elektrod a média vybaveného tlačítkem. Po jeho stisknutí začne přístroj v českém jazyce akusticky popisovat postup záchrany. Ne vždy toto zařízení po umístění elektrod na tělo osoby vyžadující zdravotní péči vyhodnotí, že je nutný elektrický výboj. I to je však pro policisty velmi důležitá informace pro to, aby dokázali zvolit další postup při poskytování první pomoci.