SENZACE: FC Hradec Králové bude asi muset hrát ligu v Plzni!

Ilustrační foto

PLZEŇ – Fotbalovému klubu FC Hradec Králové, který byl příjemným překvapením předloňského a loňského ročníku nejvyšší fotbalové soutěže v České republice, aktuálně hrozí, že odehraje celý podzim v Plzni ve Štruncových sadech na stadionu FC Viktorie Plzeň.

Měla to být velká sláva, ale je možné, že z toho nakonec bude pořádný bolehlav. Stavba fotbalového stadionu v Hradci Králové zřejmě nebude hotová ani k 31. červenci, což je už o měsíc posunutý termín. Ohrožený je i první domácí zápas FC Hradec Králové, kterým má být 5. srpna 2023 utkání třetího ligového kola proti Českým Budějovicím. Na stavbě jsou podle hradeckého náměstka primátorky pro investice Lukáše Řádka (TOP 09) desítky nedodělků. Dodavatel stavby podle něj také po kontrolní prohlídce zatím nezískal souhlasné stanovisko hasičů potřebné pro kolaudaci. Řádek to uvedl na tiskové konferenci. Město Hradec Králové je objednatelem a majitelem hradeckého stadionu i fotbalového klubu, pro který hledá strategického partnera.

„Je riziko nedodržení termínu. Stadion dodnes není ve smyslu smlouvy dokončen, není podle našeho názoru připraven k tomu, aby do konce měsíce mohla proběhnout kolaudace. Máme pochybnosti o dodržení termínu,“ sdělil Řádek a připomněl také, že dodavatel musí stavbu předat včetně kolaudací.

„Hasičský záchranný sbor deklaroval, že úterní prohlídka proběhla neúspěšně. Tudíž podle našeho názoru je ohrožen termín velké finální kolaudace stavebním úřadem. Takto napjatý harmonogram, kdy všechny zkoušku musejí proběhnout takzvané na první dobrou, je poměrně riziková záležitost,“ doplnil zklamaný náměstek Řádek.

Pokud by se na stadionu nemohl odehrát zápas třetího ligového kola proti Českým Budějovickým, bude to pro hradecký klub doslova katastrofa, protože fotbalové regule podle náměstka primátorky pro oblast sportu Miroslava Hlouška (ODS) říkají, že je třeba celou podzimní či jarní část vždy odehrát na jednom stadionu. Tuto informaci fanouškům FC Hradec Králové potvrdil šéf hradeckého klubu Richard Jukl i Fotbalová asociace ČR.

„Hledáme varianty, abychom hráli doma,“ dodal Jukl s tím, že zatím ani nepřemýšlel nad tím, jak by klub případně naložil s už prodanými permanentními vstupenkami, kterých je přes dva tisíce. Pro nejhorší možnou variantu má každopádně připravenou smlouvu o azylu s Viktorií Plzeň. Jeden zápas v Plzni by navíc vyšel město Hradec Králové (majitele FC Hradec Králové) na zhruba 600 tisíc českých korun, uvedl Hloušek. Případné náklady by pak radnice vymáhal majitel klubu – město Hradec Králové – po společnostech, které stadion staví.

Řešením, které by mohlo odvrátit fotbalovou katastrofu, by podle Řádka mohlo být jiné opatření stavebního úřadu, než je kolaudace.

Novou arénu staví pro město Hradec Králové konsorcium firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Radnice za stadion zaplatí celkem téměř 800 milionů českých korun (včetně DPH).

Stadion bude mít kapacitu 9300 míst a splňovat bude kategorii UEFA (Mezinárodní evropská fotbalová asociace) číslo 4, což znamená, že se na něm budou moct hrát i mezinárodní utkání. Stavebníci měli mít podle původních plánů hotovo do konce června, naposledy vedení Hradce Králové počítalo s tím, že hotovo bude do konce července. Ze zpoždění plynou pro firmy smluvní sankce v řádech stovek tisíc korun.

Provozovatelem stadionu bude pro následující dva roky FC Hradec Králové, nájemné bude městu platit ve výši 8,5 milionu korun bez DPH. Podle primátorky Hradce Králové půjde o dva ověřovací roky.