PLZEŇ – Plzeň má za sebou mezinárodní hackathon, v němž programátoři a grafici pracovali na zadaných softwarových úkolech. SIT Port jako úsek Správy informačních technologií města Plzně dál spolupracoval se švýcarskou ambasádou a pro mladé nadšence připravil první hackathon s přeshraniční výzvou uspořádaný v Plzni.
A opět se ukázalo, že si talenty umí město díky ekosystému PINE hýčkat. Dvoudenní akce s podtitulem „Podívej se na Švýcarsko českýma očima“ přilákala do TechToweru téměř čtyři desítky soutěžících. V devíti týmech pracovali nepřetržitě čtyřiadvacet hodin na plnění zadaných úkolů. Vytvářeli například webové stránky pro Rhétské dráhy, turistickou aplikaci nebo se pokusili zpracovat co nejlepší plán aktivit pro společnost Nestlé.
„Právě naši partneři – společnosti Nestlé a Switzerland Tourism – spolu s ambasádou rozhodovali o vítězi. Stal se jím tým die Wasserstoffverbindungen s návrhem aplikace a webu pro Rhétské dráhy. Snad i proto byly jednou z cen poukazy na víkendové cestování zdarma po celém Švýcarsku. A nejen to, všechny týmy si odnesly věcné ceny v hodnotě desítek tisíc korun od všech partnerů a pořadatelů,“ řekla Anna Čudáková za organizační tým SIT Portu. Ten pořádá v Plzni hackathony už pravidelně, poprvé se ale akce uskutečnila ve spolupráci s jiným státem. Česko-švýcarský hackathon symbolicky skončil společnou výstavu Mohou technologie zachránit svět?
„Ta byla k vidění po celý červen v prostorách TechToweru. Na obě akce máme ze švýcarské ambasády v Praze velmi pozitivní ohlasy a už teď diskutujeme o dalších možnostech spolupráce,“ doplnila Anna Čudáková. Hackathon je akce, ve které programátoři ve spolupráci s webdesignéry a grafiky intenzivně pracují na zadaném softwarovém projektu. Spojuje je touha hravým a tvůrčím způsobem řešit obtíže a překonávat limity programovacích jazyků.
Hackathon většinou trvá několik dnů a limity překonávají účastníci i v tom smyslu, že pracují nepřetržitě i během nocí.