Můžete se zajet podívat na originální hasičskou a vojenskou expozici, do Zbirohu

Počátky sboru profesionálních pražských hasičů nebyly jednoduché. / Zdroj: Hasiči Praha

ZBIROH – Zámek Zbiroh není jediným místem, které se tu dá navštívit ve „Vačkářově Zbirohu“, kde také působil básník Josef Václav Sládek. Nedaleko zámku najdete areál Hasičského záchranného sboru, který ukrývá opravdovou bombu. Největší expozici vojenské techniky svého druhu v Evropě. Není se čemu divit, v zámku Zbiroh totiž byla umístěna i vojenská posádka.

Expozice požární ochrany ve Zbirohu zaujme. Její první část je věnovaná historii boje s požáry. Důmyslné i více než dvě stě let staré stroje sloužící k eliminování ohně dokládají také odvahu hasičů i za starých časů. K vidění je tu rozsáhlá sbírka pojízdných i přenosných stříkaček či koněspřežných i motorových hasičských vozů převážně tuzemské, ale i zahraniční výroby. Do zdejší expozice se podařilo zařadit i letité žebříky, hadice, jejich pračky, navijáky a mnoho dalšího.

Druhá část monitorující moderní hasičskou techniku začíná pomyslně po druhé světové válce. Nejstarší exempláře vystavené na třech a půl tisících metrech čtverečních jsou totiž z padesátých let minulého století.

Kromě legendárních Tater 805, 148 nebo 815, Pragy RN nebo Škody 706 tu na vás čeká méně známá technika nebo upravené osobní vozy východní, západní i tuzemské provenience a jako bonbónky například hasičské vznášedlo, motorový člun, sněžná fréza a dokonce hasičské letadlo Z-37 Čmelák a vrtulník MI 2. Najdete tu také několik informacemi doplněných scén naaranžovaných tak, jako by právě probíhal zásah hasičských jednotek.

Třetí část je, na rozdíl od předchozích dvou, umístěna v exteriéru. Naleznete tu techniku, která se do interiérů nevešla, nebo by tam tolik nevynikla. Kromě vozů s výškovou technikou tu stojí také dvaasedmdesátitunový hasičský tank SPOT 55 použitelný tam, kam se kolová technika nemá šanci dostat.

Expozice své návštěvníky v samostatném objektu seznámí i s historickými prostředky dnes již zaniklé civilní ochrany a úkoly ochrany obyvatelstva prostřednictvím názorných ukázek a předmětů.

Expozice je otevřena od května do konce září od úterý do pátku mezi 9. a 16. hodinou po předchozí telefonické domluvě, o víkendech i bez objednání, a to od 9 do 17 hodin. Celý areál je bezbariérový a jeho součástí je i kapacitně nadstandardní parkoviště.