Nehody na Plzeňsku: Zhoršené povětrnostní podmínky

Auto skončilo na střeše. / Zdroj: Hasiči Praha

PLZEŇ – SVOJKOVICE – Hustý déšť a mokrá vozovka nás může překvapit i zkušené řidiče. O uplynulém víkendu dopravní policisté zaznamenali tři dopravní nehody na dálnici D5 v souvislosti se zhoršenými povětrnostními podmínkami. Policisté preventivně připomínají, aby řidiči přizpůsobili svou jízdu těmto podmínkám a neriskovali tak své zdraví nebo životy. Tato výzva je mimo jiné reakcí na to, co se dělo o uplynulém víkendu na silnicích na Plzeňsku.

V neděli dne 30. července 2023 v 13.20 hodin došlo v prostoru 46,9 km dálnice D5 ve směru jízdy na Prahu k dopravní nehodě osobního vozidla dvaatřicetiletého řidiče se středovými svodidly. Na mokré vozovce se řidič s vozidlem dostal do neřízeného smyku, přičemž vyjel vlevo mimo komunikaci, kde se střetl přední částí vozu se středovými svodidly.

Náraz odmrštil vozidlo vpravo mimo těleso dálnice a auto skončilo v travnatém příkopu zhruba o 200 metrů dále. Ke zranění řidiče nedošlo a alkohol byl u něj na místě vyloučen provedenou dechovou zkouškou detekčním přístrojem na alkohol. Řidič jel ve vozidle sám. Kolizi policisté vyřešili s řidičem v příkazním řízení pokutou na místě.

O dvě minuty později došlo k v prostoru 47 km dálnice D5 ve směru jízdy na Prahu k dopravní nehodě osobního vozidla s pevnou překážkou. Na místo vyjely všechny záchranné složky. Za hustého deště neměl dvaašedesátiletý řidič přizpůsobit rychlost jízdy zejména svým schopnostem, povětrnostním podmínkám, stavu a povaze vozovky a na mokrém povrchu se dostal s vozidlem do neřízeného smyku, přičemž vyjel vlevo mimo komunikaci, kde se střetl přední částí vozidla se středovými svodidly.

Náraz vozidlo odmrštilo zpět, kdy od těchto svodidel pokračovalo pozadu přes nezpevněnou část krajnice, levý a pravý jízdní pruh, odstavný pruh k betonovému odvodňovacímu žlabu, kde se následně přetočilo a sjelo z travnatého svahu, kde narazilo přední částí vozidla do spodní části příkopu. Vlivem tohoto nárazu došlo k přetočení vozidla, které se následně střetlo svojí pravou částí s přilehlým oplocením dálnice a zůstalo stát ve spodní části travnatého příkopu. Při dopravní nehodě došlo ke zranění spolujezdkyně, která byla přivolanou zdravotnickou záchrannou službou transportována do nemocnice.

Při nárazu vozidla do středových svodidel došlo k odlétnutí blíže nezjištěného předmětu, který následně poškodil čelní sklo jiného osobního motorového vozidla, jehož řidič akorát projížděl místem dopravní nehody směrem na Prahu. Alkohol byl na místě u obou řidičů vyloučen provedenou dechovou zkouškou detekčním přístrojem na alkohol. Dopravní nehodou se nadále zabývají policisté dálničního oddělení Svojkovice na Rokycansku.

O půl hodiny později v prostoru na 45 km dálnice D5 ve směru na Prahu došlo k dopravní nehodě osobního vozidla, které řídil osmadvacetiletý řidič. Řidič zde nepřizpůsobit rychlost jízdy svým schopnostem, dopravně technickému stavu komunikace a povětrnostním podmínkám, přičemž dostal s vozidlem smyk, přejel vlevo mimo krajnici a levou částí vozidla narazil do svodidel. V tomto případě ke zranění posádky vozidla nedošlo a alkohol byl u řidiče na místě také vyloučen provedenou dechovou zkouškou.

Dopravní policisté dopravní nehodu vyřešili s řidičem v příkazním řízení pokutou na místě. Informace o těchto nehodách spolu s varováním, jak se chovat za deštivého počasí na silnici sdělila médiím a veřejnosti Veronika Hokrová z Policie ČR.