Jezírko ve Škodalandu je opět otevřené, hygienici jsou skeptičtí

Zdroj: Pixabay.com, free image

PLZEŇ – Známé plzeňské koupaliště ve Škodolandu bylo uzavřené kvůli výskytu takzvané „cerkáriové dermatitidy“. Konkrétně se jedná o svědivou vyrážku způsobenou cerkáriemi, tedy mikroskopickými larvičkami některých druhů ptačích motolic. Tyto larvičky sice naznamenají zdravotní riziko, ale pupínky u návštěvníků jsou velmi nepříjemné.

Problém nastal tím, že jinak zcela neškodné vodní plže v jezírku, kterým se dařilo v čisté vodě, nakazily kachny, ve kterých ptačí motolice běžně žijí. V nakažených plžích dále rostly a množily se larvičky motolice. Když byly dost zralé, vylézaly z plžů už jako cerkárie a snažily se dostat opět do nějaké kachny na hladině. Některé cerkárie se zkusí uchytit i v lidské kůži. Náš imunitní systém cerkárie rychle zlikviduje, v tom problém není. Obtížná je ale pak svědivá vyrážka.

Proto bylo třeba koupací sezónu na jezírku přerušit, jezírko důkladně vyčistit a všechny vodní plže zlikvidovat. Po skončení čistících prací, které probíhaly celý červenec, byly odebrány vzorky vody a byla také zjišťována přítomnost cerkárií. Výsledky rozborů ukázaly, že voda je už opět velmi dobré kvality a cerkárie se podařilo zlikvidovat.

Hodnocení hygienickou službou zůstává nepříznivé, ale to je z důvodů, že hygienické předpisy neumožňují lepší hodnocení tam, kde se v daném roce, a dokonce i v roce minulém, cerkárie objevily.

Voda je ale podle provozovatelů už zcela v pořádku. Přijali jsme všechna opatření, aby se cerkáriová dermatitida znovu neobjevila. Škodaland doufá, že jezírko bude dobře sloužit ve druhé polovině letní sezony a že meteorologům vyjde předpověď počasí, kdy se ještě máme dočkat do konce srpna teplých a slunečných dnů.