Ministr vnitra situaci neuklidnil, Ukrajinci se pomlátili v baru

ilustrační foto

PLZEŇ – V noci z úterý na středu byla v lesním porostu mezi střelnicí v Lobzích a ulicí Na Hraně velice brutálně znásilněna teprve patnáctiletá dívka. Přestože Policie ČR sdělila, že se jednalo o osmnáctiletého mladíka a neuvedla jeho státní příslušnost, tu novináři brzy vypátrali. Pachatelem je osmnáctiletý Ukrajinec Viktor Veselskyy, který v České republice žije již několik let a s policií již měl v minulosti řadu zkušeností, konkrétně za krádeže.

Ukrajinský pachatel se pokusil patnáctiletou dívenku ještě zabít. Ta ale zachovala duchapřítomnost a začala předstírat, že je mrtvá. Tím si zachránila život.

Zdálo se, že případ je s pohledu veřejného mínění vyřešen, když plzeňský soud poslal v pátek Viktora Veselskyyho do vazby, takže ho eskorta rovnou převezla do Věznice Plzeň, kde si počká na soud.

A právě v pátek vystoupil ukrajinský prezident se stanoviskem, že odvolává všechny šéfy vojenských odvodních komisí na Ukrajině a že několik z nich čelí obvinění z korupčního jednání. Na sociálních sítích, ale i v plzeňské MHD „začalo mediální peklo“. Vyjádřeno velmi mírným názorem Radky Mičanské z Tachova na sociální síti X meta: „Takže ukrajinští odvedenci se u nás vyhýbají branné povinnosti. A my místo toho, abychom poskytovali azyl ženám a dětem, které se musí ukrývat v krytech a metru, tady živíme válečné zběhy z lepších rodin.“ To byl jeden s těch mnoha ještě mírnějších názorů.

Situaci neuklidnilo ani setkání ministra vnitra Víta Rakušana s ukrajinským velvyslancem v České republice. Zrovna ne příliš šťastné bylo jak samotné vyjádření šéfa vnitra: „Každý národ má zhruba stejné procento hovad, Situace je pod kontrolou.“ Mnozí lidé vyčítají Rakušanovi, že se chvástá a navíc vůbec nevyjádřil omluvu patnáctileté dívence, které ani pravděpodobný vysoký trest pro Viktora Veselskyyho, nezbaví celoživotního trauma.

A navíc – ze soboty na neděli byla policii nahlášena rvačka asi dvaceti mužů v Lindauerově ulici v Plzni. Na místo proto vyjely veškeré dostupné hlídky Policie ČR. Po příjezdu policisté nalezli dva zraněné muže, na místo proto přivolali záchranáře a dále zajistili několik podezřelých. Jednalo se o Ukrajince.

„Ze dvou zraněných vyžadoval transport do nemocnice stav pouze jednoho Ukrajince narozeného v roce 1988. Měl vážné zranění hlavy. „Muže jsme s poruchami vědomí transportovali na Urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín,“ uvedl nám mluvčí Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje Vítězslav Sladký. Událost, ovšem v různých podobách – částečně i dezinformací popisuje řada údajných přítomných svědků.

Několik portálů a webů věnujících se kriminalitě na Plzeňsku navíc uvádí, že jim policie událost potvrdila s tím, že ke konfliktu mělo dojít mezi více cizinci po předchozí slovní rozepři a doplnila, že všichni účastníci byli pod silným vlivem alkoholu.

Web „krimi plzeň“ dokonce uvedl, že omezeni na svobodě byli tři cizinci narození v letech 1993, 1994 a 1995, a že policisté se případem dále zabývají. Případ sledujeme a čekáme na oficiální stanovisko Policie ČR, abychom nešířili nepravdy, dezinformace a nevyvolávali paniku.