V Chodové Plané slavili ocenění i další obce, třeba Rabí

Fotografie: Jan Kavale, zdroj: hrad-rabi.cz

CHODOVÁ PLANÁ – Slavnostní vyhlášení výsledků krajského kola soutěže Vesnice roku 2023 se uskutečnilo přímo ve vítězné obci letošního roku, v městysi Chodová Planá. Kromě hlavních cen – symbolických stuh – byly uděleny také diplomy v řadě kategorií. Za Plzeňský kraj udělila komise také Cenu hejtmana a cenu Rady Plzeňský kraj.

Vítězné obce obdržely také šeky a dotační podporu od kraje a příslušných ministerstev. Plzeňský kraj v letošním roce dominoval soutěži počtem přihlášených obcí, a to celkem dvacet. Hodnotící komise navštívila všechny přihlášené obce na přelomu května a června, kdy v časovém intervalu dvou hodin měli zástupci obce možnost prezentovat své úspěchy na poli společenského života, rozvoje obce, spolupráce místních spolků a organizací, péče o obec, její infrastrukturu, veřejnou zeleň i vzdělávání.

Starosta městyse Chodová Planá převzal oficiální ocenění za vítězství v krajském kole soutěže Zlatá stuha. Společně s ním obdržel městys šek od Plzeňského kraje na 300 000 Kč a nárok na čerpání dotace z dotačního titulu Program stabilizace a obnovy venkova Plzeňského kraje pro rok 2024. Dalším bonusem pro Chodovou Planou je také dotace jeden milion Kč od ministerstva pro místní rozvoj.

„Ten pocit vyhrát se špatně popisuje. Určitě je fajn ho zažít. Proto doporučuji, ať se do soutěže přihlásí, kdo to ještě nezkusil. A zažije si to na vlastní kůži,“ komentoval ocenění starosta Chodové Plané Luboš Hlačík s tím, že výhru v podobě dotací i finančního daru od kraje rozhodně využije městys v plné výši a nápady se pomalu dávají dohromady.

Krajská hodnotitelská komise během dvouhodinové prezentace obce zavítala např. do místní knihovny, mateřské školy, nově vybudované tělocvičny, sportovního areálu, k cyklostezce, novým seniorským bytům, do hasičské zbrojnice, do nové obytné zóny, areálu společnosti Chodovka, a.s, která se stará o údržbu zeleně v městysi, na hřbitov, který prochází revitalizací zeleně. Návštěva komise končila před rodinným pivovarem Chodovar.

Ocenění Vesnice roku je uděleno za celkový vyvážený kontinuální rozvoj a přístup obce k posuzovaným oblastem v rámci soutěže. Chodová Planá se přihlásila letos poprvé a doufám, že svým vítězstvím inspirovala další obce k účasti ve 28. ročníku tradiční soutěže menších obcí:

Modrá stuha za společenský život

obec Krašovice, okres Plzeň-sever

Bílá stuha za činnost mládeže

obec Křenovy, okres Domažlice

Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí

obec Zvíkovec, okres Rokycany

Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu

obec Velký Malahov, okres Domažlice

Cena hejtmana Plzeňského kraje

obec Strašice, okres Rokycany

Cena Rady Plzeňského kraje

obec Kyšice, okres Plzeň-město

Diplom Vesnická knihovna Plzeňského kraje roku 2023

obec Tymákov, okres Plzeň-město

Diplom za vzorné vedení kroniky

obec Němčovice, okres Rokycany

Diplom za rozvíjení lidových tradic

obec Postřekov, okres Domažlice

Cena naděje pro živý venkov – za místní spolkový život a občanskou společnost v obcích

obec Nezdřev, okres Plzeň-jih

Diplom za příkladnou péči o historickou zástavbu obce

obec Všekary, okres Plzeň-jih

Diplom za obnovu návesních rybníků

obec Úherce, okres Plzeň-sever

Diplom za mediální obraz obce

obec Rabí, okres Klatovy

Diplom za soustavnou péči o děti a mládež

obec Tlučná, okres Plzeň-sever

Diplom za rozvoj a péči o veřejná prostranství

obec Újezd u Svatého Kříže, okres Plzeň-sever

Diplom za vesnickou pospolitost

obec Staré Sedliště, okres Tachov