Benátská noc vznikla v Borku před 110 lety, letos ji zakončí ohňostroj

Foto: Ignis Brunensis

BOREK U ROKYCAN – Rokycanští patrioti připravili na sobotu 19. srpna již jedenáctý ročník v novodobé historii Benátské noci. Uskuteční se v Borku u Rokycan v okolí Boreckého rybníka a na hřišti TJ Sokol Borek, které se nachází nedaleko pod hrází rybníka.

Pořadatelé připravili na sobotu 19. srpna již 11. ročník v novodobé historii Benátské noci. Uskuteční se v Borku (Rokycany) v okolí Boreckého rybníka a na hřišti TJ Sokol Borek, které se nachází nedaleko pod hrází rybníka. Program nabídne hudební vystoupení, možnost svezení se na lodích, lampionový průvod a na 21.30 hodin je připraven slavnostní ohňostroj.

„Současná Benátská noc navazuje na tradici Benátských nocí konaných v Borku na témže místě již před první světovou válkou v letech 1913 a 1914, a poté v průběhu meziválečného období. Letos proběhne již 11. ročník obnovené Benátské noci. V loňském roce tato tradiční akce bohužel neproběhla kvůli mimořádné události – povodňovému ohrožení. Vytrvalé vydatné deště ve dnech před akcí zavinily nečekaný vzestup hladiny Boreckého rybníka a Holoubkovského potoka, na kterém rybník leží,“ vysvětlil předseda spolku Rokycanští patrioti Václav Kohout.

V průběhu akce vystoupí několik hudebních skupin a interpretů z Rokycan a okolí. Jednotlivá hudební čísla jsou prokládána vystoupením tanečníků různých žánrů a skupiny historického šermu. Na akci se prezentují členové Hasičského záchranného sboru Rokycany se svojí technikou a také členové zájmového útvaru VÚ Všenice a jejich vojenská technika.

O prohlídku techniky mají zájem hlavně dětští návštěvníci Benátské noci. Pro ně jsou zajištěny projížďky na koních z Ranče Borovice se sídlem v Kamenném Újezdě. Během celého odpoledne i večera, kdy akce probíhá, se na Boreckém rybníku mohou zájemci svézt na lodičkách a raftech. „Některá plavidla jsou soukromá, ale především jsme navázali spolupráci s vodáckým oddílem Domu dětí a mládeže v Rokycanech. Členové tohoto oddílu u rybníka prezentují svoji činnost a zároveň půjčují plavidla zájemcům nebo je vozí po rybníce,“ doplnil Václav Kohout.

Na místě budou k dispozici lampiony, svíčky a různé další svítící předměty pro děti. S velkým úspěchem se setkaly héliem plněné svítící balónky. Večer se všichni v lampionovém průvodu odeberou na hráz rybníka, kde se koná slavnostní ohňostroj.

Na Benátské noci se potkávají občané z Rokycan a okolí všech věkových kategorií, setkávají se zde i se zástupci města a regionu. Akce svou koncepcí a šíří záběru výrazně převyšuje běžné kulturní akce spočívající např. ve vystoupení jedné hudební skupiny ve spojení s občerstvením.

Program:

 15.00 – zahájení programu, představení záchranářské techniky HZS Rokycany a vojenské techniky VÚ 7374 Všenice, projížďky na koních z Ranče Borovice Kamenný Újezd, jízdy po Boreckém rybníku na lodičkách a raftech DDM Rokycany

15.15 – Vojta Moulis s kytarou

16.15 – vystoupení skupiny historického šermu, šermířského a divadelního spolku Harcíři z Rokycan

17.00 – vystoupení hudební skupiny Kamarádi z Rokycan, ve stylu country

18.00 – vystoupení tanečního uskupení DanceFlow – v rytmu samby

18.30 – Kamarádi z Rokycan pokračují

20.00 – vystoupení hudební skupiny Prázdné lahve, rokycanská pop-rock kapela

21.20 – lampiónový průvod na hráz Boreckého rybníka

21.30 – parádní ohňostroj na rybníce, jízda s lampióny na lodičkách

22.00 – skupina Prázdné lahve pokračuje