V Nepomuku si připomněli výročí výtvarníka Němejce

Zámek Zelená Hora u Nepomuku. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum Nepomuk
Zámek Zelená Hora u Nepomuku. Zdroj foto: Kulturní a informační centrum Nepomuk

NEPOMUK – Na Plzni-jihu, konkrétně v Nepomuku si připomněli významného nepomuckého rodáka, umělce Augustina Němejce, který zemřel před pětaosmdesáty lety (15.3.1861-16.8.1938). Jeho společenský otisk žije v dílech, vzpomínkách, náměstích i ulicích, jež se po něm i jmenují.

Augustin Němejc zažil svůj první výtvarný úspěch když mu bylo kolem deseti let, kdy ho otec vzal do nepomuckého hostince na představení ochotnického divadla. To vystoupilo s oponou znázorňující Břetislava unášejícího Jitku. Otec mu slíbil 20 krejcarů, pokud tuto scénu hezky vymaluje. Jelikož zvládl úkol znamenitě, obdržel svůj první honorář. Jeho umělecká dráha tím byla oficiálně započata a pokračovala přes díla, jako je opona Divadla J. K. Tyla v Plzni, nebo často reprodukovaný obraz Beznadějná láska.

Městské muzeum a galerie v Nepomuku má tak povedeně zrekonstruovaný rodný dům tohoto výtvarníka, díky vysoké úrovni této expozice můžeme představit Augustina Němejce i tomu nejnáročnějšímu návštěvníkovi. Sám rodák by byl jistě pyšný, jak povedeně jsou instalována a prezentována jeho díla.