Muže, který měl zbít Ukrajinky, vzal soud do vazby

ilustrační foto (zdroj Novinykraje.cz / foto Tomáš Branda)

PLZEŇ – PLASY – Okresní soud Plzeň-sever vzal včera v pátek dopoledne do vazby osmačtyřicetiletého provozovatele autodromu Zdeňka H., který měl spolu s další lidmi, které policie dosud nevypátrala, v Plasích na Plzeňsku zbít dvě Ukrajinky. Muži, který si při příchodu k soudu před novináři zakrýval tvář a jehož vlastními těly chránili před fotoaparáty a kamerami policisté, hrozí až pět let vězení.

Ke konfliktu došlo v neděli 13. srpna. Co přesně se stalo, policie z důvodů toho, že případ se šetří, neupřesnila. Poté, co byla událost zveřejněna v médiích, uvedla pouze, že tři osoby měly napadnout dvě cizinky. Později upřesnila, že jeden z pachatelů byl zadržen a obviněn.

„Ve čtvrtek jsme zahájili trestní stíhání osmačtyřicetiletého muže, je obviněn ze spáchání přečinu ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví. Zároveň bude dnešního dne v dopoledních hodinách z naší strany podán podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby,“ informovala policejní mluvčí Dagmar Burešová.

Ukrajinky tvrdí, že seděly v Plasích na obrubníku, měly u sebe děti a povídaly si. Zastavilo u nich automobil a řidič se zeptal, zda jsou Ukrajinky, poté podle žen z Východu následoval surový útok. Jedna z nich utrpěla zlomeninu čelisti. Zdeněk H. ale před soudem trval na tom, že se vše odehrálo jinak, než Ukrajinky tvrdí. V pátek přesto Zdeněk H., který páchal již dříve trestnou činnost, ale dva roky nic trestného neprovedl, skončil za mřížemi.

Státní zástupce Dušan Nový navrhoval vazbu ze dvou důvodů, a to, aby obviněný nemohl ovlivňovat svědky a aby nemohl opakovat trestnou činnost. Soudkyně Zuzana Sperková návrhu státního zástupce vyhověla. „Obviněný byl vzat do vazby, a to z důvodu, aby nemohl ovlivňovat svědky, případně další spoluobviněné, neboť je zřejmé, že se na trestné činnosti mohlo podílet více osob, nicméně zatím nebyly ustanoveny,“ vysvětlila soudkyně Sperková.

To, že po dalších případných pachatelích se stále pátrá, potvrdila médiím i policejní mluvčí Dagmar Burešová s tím, že více to policie komentovat nebude.

Proti rozhodnutí o vazbě podal stížnost jak státní zástupce, jelikož soud neuznal druhý z jeho vazebních důvodů, tak obviněný.

Útok na ženy z Ukrajiny vyvolal řadu emocí, vyjadřovali se k němu i politici. Na své sociální síti X ho odsoudil ministr vnitra Vít Rakušan. „Tyhle činy jsou výsledkem nenávistných výroků na adresu Ukrajinců, podobně jako šíření nenávisti vůči muslimům stvořilo teroristu Baldu. Policie nebude tolerovat ani ty výroky, ani ty činy,“ napsal Rakušan.

Vztahy mezi Čechy a Ukrajinci na Plzeňsku se výrazně zhoršily poté, co v noci z 8. na 9. srpna teprve osmnáctiletý ukrajinský mladík v Plzni brutálně zaútočil na patnáctiletou dívku. Svázal jí ruce, přelepil ústa a znásilnil ji. Způsobil jí řezné zranění a vyhrožoval smrtí. Pak ji zabalil do pytle, shodil ze srázu do lesa a z místa odešel. Dívce, která předstírala smrt, čímž si pravděpodobně zachránila život, se podařilo dostat z místa pryč a zavolat si záchranku. Kvůli tomuto činu, dokonce v sobotu 19. srpna prošel Plzní protiukrajinsky a protivládně zaměřený průvod. Obešel se bez větších incidentů.