Mouřenec slaví s Pavlem Šporclem

ilustrační foto

MOUŘENEC – ANNÍN – Spolek Přátelé Mouřence zve na oslavu 30 let od znovuvysvěcení kostela svatého Mořice na Mouřenci u Annína na Klatovsku. Přesně před třiceti lety skončily záchranné práce a kostel dostal zpět svou krásu a funkci. Románsko-gotický chrám ze 13. století, jeden z nejstarších na Šumavě, po válce zchátral a za minulého režimu ho lidé zničili a rozkradli. Díky iniciativě odsunutých rodáků a jejich sbírce se ale podařilo kostel s barokní kostnicí opravit a 26. září 1993 ho znovu vysvětil českobudějovický biskup Antonín Liška. Třicáté výročí těchto událostí si lidé z obou stran hranice připomenou o tomto víkendu při Česko-německé slavnosti.

Začne se již v sobotu v 10 hodin výstavou fotografií a promítáním videí mapujících nedávnou minulost a současnost kostela ve stodole na návsi v Anníně. Vernisáž doprovodí hudební duo Harald Dobler a Johanna Treimer z Viechtachu.

Hlavním bodem programu bude od 14 hodin Česko-německá poutní mše svatá za účasti rodáků a místních lidí, kterou bude celebrovat emeritní plzeňský biskup

František Radkovský. Mši doprovodí sušický sbor Svatobor, který byl i u slavnostního znovuvysvěcení před 30 lety. Odpoledne bude věnované neformálním rozhovorům a setkání Čechů a Němců. Večer od 19 hodin kostel na Mouřenci zve na koncert světově uznávaného houslového virtuosa Pavla Šporcla, který zahraje klasické i populární skladby. V neděli program pokračuje česko-německým setkáním.

Od 14 do 16 hodin bude kostel přístupný k prohlídkám a před kostelem budou hrát dechové kapely Die Biei Blech Blosa z Bodenmaisu a sušická Solovačka. „Máme důvod se radovat a být vděční. Spolek rodáků Fördekreis zur Erhaltung von St. Maurenzen kostel zachránil před zkázou a náš spolek Přátelé Mouřence usiluje o jeho další obnovu a oživení a pořádá duchovní a kulturní akce. Mouřenec má obrovské štěstí. Má u sebe dva spolky, které výborně spolupracují a jejich členové se stali dobrými přáteli. Máme společný cíl. Chceme, aby kostel byl místem smíření a přinášel radost a sílu lidem dobré vůle z obou stran hranice,“ říká předseda spolku Přátelé Mouřence Lukáš Milota.

Kromě 30. výročí znovuvysvěcení si připomíná i 20 let, kdy díky další sbírce přibyly do věže dva nové zvony – se jmény svatý Mořic a svatý Vintíř. Na jejich počest uspořádali na Mouřenci koncert legendárních sourozenců Hany a Petra Ulrychových a skupiny Javory, který se uskuteční ve čtvrtek 5. října 2023 v 19 hodin.