SKANDÁL: Soše Hurvínka ulomili bronzovou hlavu hokejoví junioři HC Škoda Plzeň

PLZEŇ – Skandál nebývalých rozměrů zmítá Plzeňskem. Mezi skvosty čtvrtého největšího města v České republice patří i loutky Josefa Skupy Spejbl a Hurvínek, ale také hokejová Škodovka. Jenže, stala se velmi nemilá záležitost. Policisté už totiž znají jména vandalů, kteří na náměstí Republiky v Plzni ulomili v sobotu 9. září před třiadvacátou hodinou hlavu bronzové sochy Hurvínka. Jde paradoxně o juniorské hokejisty HC Škoda Plzeň, dva z nich jsou mladší osmnácti let. Na policii se přihlásili sami. Případ se prověřuje jako podezření z výtržnictví.

Policisté z kamerových záznamů zjistili, že se u sochy legendární dvojice pohybovala skupinka mužů, pak se ozvala velká rána a hlava se kutálela po zemi. Jeden z mladíků ji následně nasadil zpět na tělo a všichni utekli.

Policisté zveřejnili v médiích výzvu, že se pachatelé mohou sami přihlásit. A tak se i stalo. Podle idnes se skupinka osob se skutečně přihlásila na obvodním oddělení a k jednání se přiznala. „Vzhledem k tomu, že dvě z osob jsou mladší osmnácti let, policisté nebudou poskytovat více informací,“ uvedla policejní mluvčí Michaela Raindlová pro idnes. Doplnila, že případem se policisté nadále zabývají. Prověřují, zda došlo ke spáchání přečinu výtržnictví.

K médiím byl podstatně sdílnější Roman Jurečko z nadačního fondu Plzeň sobě, který Spejbla a Hurvínka sedící na lavičce nechal v roce 2020 na náměstí Republiky instalovat. „Zatím nevím, kolik lidí skupinka čítala, ale jedná se o mladé plzeňské hokejisty,“ sdělil Roman Jurečko. Mladíci se údajně bavili tím, že si na Hurvínka vlezli a hlava, se kterou se dalo otáčet, se ulomila.

Jurečko má s hokejisty dnes schůzku, kde budou řešit náhradu škody. „Nechci předbíhat. Uvidíme, jak se k tomu postaví. Kromě finančního postihu bych byl rád, kdyby si to odpracovali v rámci veřejně prospěšných prací,“ dodal s tím, že sousoší v pondělí odjelo do slévárny, kde postavičku opraví a podotkl: „Budou se snažit navrátit Hurvínkovi hlavu co nejdříve, maximálně to bude do měsíce. Cena by neměla překročit sto tisíc korun.“

Plzeňský hokejový klub, do něhož dotyční sportovci chodí, vydal odpoledne k případu prohlášení, v němž se od činu mladých výtržníků distancoval. Autorkou Spejbla a Hurvínka sedících na lavičce je kanadská sochařka českého původu Lea Vivot. Její lavičky známých osobností zpestřují veřejná prostranství v mnoha zemích. Socha Spejbla a Hurvínka se na centrálním náměstí v Plzni objevila v roce, kdy uplynulo sto let od doby, kdy loutky Josefa a Spejbla vznikly. Loutku vytvořil v roce 1910 řezbář Karel Nosek a hlas jí tehdy propůjčil známý loutkář Josef Skupa, který v Plzni působil a loutku Spejbla také navrhl.