Shakespearova hra míří na Novou scénu

Fotografie: Marek Vaneš, zdroj: Visit Plzeň

PLZEŇ – Teprve potřetí vstoupí na jeviště Divadla J. K. Tyla v Plzni snad nejpůsobivější divadelní padouch všech dob – Shakespearův Richard III. Toho si po Vendelínu Budilovi a Pavlu Pavlovském v nové inscenaci plzeňského divadla zahraje Vladimír Pokorný. Slavnou tragédii v moderním překladu Jiřího Joska se souborem nastudoval kmenový režisér činoherního souboru Adam Doležal a divákům ji poprvé představí 28. října 2023 na Nové scéně Divadla J.K. Tyla.

„Když jsme se scénografem Jozefem Hugem Čačkem a kostýmní výtvarnicí Agnieszkou Pátou-Oldak zjišťovali, jak moc je toto dílo historicky nepřesné, uvědomili jsme si, že nemá smysl jej dělat jako historickou rekonstrukci. Celý děj sledujeme z pohledu Richarda, ocitáme se v jeho hlavě. On je v naší inscenaci vypravěčem, komunikuje s divákem, a všechno, co je na jevišti, působí místy surrealisticky – je to pohled rodícího se psychopata. Přesto ho chceme představit jako takového antihrdinu, se kterým bude divák do jisté míry i sympatizovat,“ řekl k inscenaci režisér Adam Doležal a doplnil, že i když se jedná o více než 400 let starou hru, je to hra nadčasová, v dnešní době stále aktuální, ale i zábavná, jako by ji psal náš současník. „Richard III. je o touze po moci, bezskrupulózním politickém boji, ale i o vztahu matky se synem. Zásadní téma je vzestup a pád, vzestup je samozřejmě delší a Richard si ho nesmírně užívá. Nezáleží na období – lidé si častokrát zvolí do čela psychopata, aniž by věděli, jaký je. Když si to pak uvědomí, je pozdě.“

Do titulní role byl obsazen mladý herec Vladimír Pokorný, jehož diváci mohou v současnosti vidět například v komické úloze v Broukovi v hlavě, jako podivína v Pasti na myši či jako Alexandra Litviněnka v inscenaci Příliš drahý jed. Znát ho ale mohou také z televizních obrazovek či z filmu Poslední závod, kde ztvárnil Václava Vrbatu. „Richard je barevná vrstevnatá postava. Je v něm hodně pokřiveného, ale není to čisté zlo. Jeho špatný charakter vychází z jeho života, ze vztahu k jeho rodičům, z toho, jak se k němu ostatní chovají. Je zajímavé hledat uvnitř postavy tyto psychologické motivace a vlastně obhájit, proč je takový padouch,“ uvedl o své roli Vladimír Pokorný. Kromě něj se na jevišti objeví téměř celý soubor, mimo jiné Zuzana Ščerbová, Jana Kubátová, Monika Švábová, Eliška Vocelová, Martin Stránský, Jaroslav Matějka, Jan Maléř, Zdeněk Hruška, Michal Štěrba, Matyáš Darnady.

Hlavními motivy nové inscenace jsou schody, koruna a kůň, kostýmy vycházejí z jezdecké módy. Důležitou úlohu zde hraje také živá hudba rockového rázu skladatele Petra Zemana.