Vzpomínáte na covid? Nezmizel. Jak rostou počty nakažených a má ještě smysl očkování?

ČESKO – I když na koronavirovou pandemii asi nikdo zrovna záměrně a s chutí nevzpomíná, faktem je, že onemocnění covid-19 nezmizelo. Jen se jednoduše objevila jiná, palčivější témata – a to i proto, že se šíření viru podařilo postupem času poměrně úspěšně zabrzdit. Svůj lví podíl na tom dle odborníků má samozřejmě očkování, které však neztrácí význam ani nyní. Počty nakažených covidem-19 totiž v Česku rostou. V některých oblastech již překročily hranici tisícovky nemocných na 100 tis. obyvatel. Dle epidemiologů je sice situace stabilní, zejména rizikové skupiny by ale měly být obezřetné.

Jaká je epidemiologická situace?

Navzdory rostoucím počtům osob nakažených covidem-19 a dalšími respiračními onemocněními počty hospitalizovaných nerostou. Vše je zvládáno v rámci dostupných kapacit, zaznělo včera v rámci tiskové konference ministerstva zdravotnictví. „Aktuální epidemiologická situace jak ohledně covidu-19, tak i akutních respiračních onemocnění je stabilní. Pohybujeme se v očekávaných výskytech a pod epidemickým prahem. Čísla jsou obvyklá, a to po celé republice. Neměli bychom ale zapomenout na principy ochrany – dodržování základních hygienických opatření, nošení roušek, pravidelné mytí rukou,“ shrnula Barbora Macková, ředitelka Státního zdravotnického ústavu.

I podle Petra Smejkala, hlavního epidemiologa IKEM, je trend v Česku poměrně příznivý. Dle jeho slov jsou přitom počty nemocných, resp. nakažených covidem-19 vyšší, než ukazují statistiky – lidé se totiž již dobrovolně tolik netestují.

A co očkování?

Navzdory tomu, že covid-19 může mít závažnější důsledky než onemocnění chřipkou, lidé preferují právě očkování proti ní. Zatímco od počátku září bylo proti covidu-19 naočkováno bezmála 300 tisíc lidí, přes půl milionu bylo očkováno proti chřipce. „Lidé si nezřídka řeknou, že těch dávek proti covidu už mají dost. Je tu určitá únava z covidu, navíc se stále jedná o vakcínu, která je považována za novou. Na očkování proti chřipce jsou lidé mnohem více zvyklí – a ta skupina, která se proti ní nechává očkovat, je stabilní, byť bohužel menší než v zahraničí,“ objasnil situaci Smejkal. Mnozí navíc mají z očkování proti covidu stále obavy.

Dle slov Romana Chlíbka, předsedy České vakcinologické společnosti, je přitom bezpečnost očkování proti covidu průběžně vyhodnocována. Na světě již bylo aplikováno více jak 13 mld. dávek vakcín proti covidu a zatím nebyl zaznamenán žádný bezpečnostní signál určující, že by riziko převyšovalo nad přínosy. „Přínosy jsou jednoznačné a nepopiratelné, stále doporučujeme i možnost simultánního očkování proti covidu i chřipce v jeden den,“ dodal také.

Pozitivní dle odborníků je, že se díky spolupráci s praktickými lékaři daří proočkovávat zejména seniorní populaci ve věku nad 70, která se řadí mezi ty nejzranitelnější. Paralelně probíhá také očkování proti RS virům. Čas na očkování stále ještě je a všechna očkování mají svůj význam. Ostatně, jedná se o prokazatelně nejlepší způsob, jak dopady onemocnění zmírnit, a to jak v rovině individuální, tak i celopopulační.